ΠΑΟΚ στα play in με θρίαμβο στο Ντιζόν (69-74) από το -16

Η αποστολή του ΠΑΟΚ ήταν δύσκολη εξ αρχής. Έγινε δυσκολότερη εξαιτίας των προβλημάτων που προέκυψαν πριν το ματς (Χρηστίδης, Σάιμπερτ) και στην διάρκεια του (Ρένφρο). Κι όμως… Πάνω από 200 φίλοι του ΠΑΟΚ από Παρίσι, Φρανκφούρτη, Ζυρίχη, Καβάλα, Ξάνθη, Θύρα 4, Ρέντορφ, Βρυξέλλες, Σέρρες, Κύμινα/Μάλγαρα και από άλλα μέρη Ελλάδας και Ευρώπης έδωσαν βροντερό παρόν και είδαν την ομάδα τους να επιστρέφει από το -16 του 27ου λεπτού, να κερδίζει τη Ντιζόν 69-74 και να προκρίνεται με αυτή τη νίκη στα πλέι ιν αφού και η Σάσαρι πέρασε από την Μάλαγα.

Η ντιζόν είχε τις απουσίες της κοντά στο καλάθι (Ακλίγκ, Λουμ), οπότε είχε πρόβλημα όταν έπαιρνε ανάσες ο Γουέιρ, ωστόσο η άμυνα σε Χόλστον, Μακ Ντάφι, Σιμόν, ειδικά στο 2ο ημίχρονο ήταν το κλειδί, ενώ κόντρα στην φύση του ο ΠΑΟΚ όταν επέστρεψε στο ματς στην 4η περίοδο, έβγαλε και καλό πάσινγκ γκέιμ που οδήγησε σε ελεύθερα σουτ.

Κατά τα γνωστά ο Μάρκοβιτς έριξε τον Χόλστον στο ματς στο 4ο λεπτό, ωστόσο ήδη ο ΠΑΟΚ είχε αρχίσει με 1/7 σουτ, έχοντας πολύ κακή επιθετική λειτουργία (αργός, χωρίς κίνηση). Η Ντιζόν προηγήθηκε 7-0, ο Σαλούστρος είχε προβλήματα με τον Σάιμον (όπως στη Θεσσαλονίκη), ο Μαργαρίτης με τον Μακ Ντάφι, οι αλλαγές δεν άργησαν από Λυκογιάννη, οι Γάλλοι ήταν άστοχοι στην Ελληνική άμυνα (5/15 σουτ στο 10΄) και ο Δικέφαλος πολύ ήρεμος προηγήθηκε 12-18 (9.30).

Και ξαφνικά έπεσε… μαύρο. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να “κτυπούν” συνεχώς τον Σλαφτσάκη με τον Γουέιρ που τελείωσε το ημίχρονο με 12 πόντους (ο Ρένφρο κτύπησε στον αστράγαλο και δεν ξανάπαιξε), η άμυνα τους έγινε πολύ σκληρή και επιθετική, σε αυτό το πρώτο 6λεπτο ήταν πολύ κακοί Μαργαρίτης, Χαντς (έχανε συνεχώς τον Σάιμον), ενώ οι Γάλλοι με τον Ρουσέλ έκαναν πάρτι στην οργάνωση και στην ενέργεια, εκεί όπου οι Θεσσαλονικείς ήταν ανύπαρκτοι και ιδιαίτερα αφελείς.

Έτσι το +5 του ΠΑΟΚ εξαφανίστηκε πολύ γρήγορα με σερί 13-0 (29-21 στο 15΄). Τα λάθη των Σλαφτσάκη, Ράιλι στο τέλος της 2ης περιόδου ήταν παιδικά σε άμυνα και επίθεση, οι Γάλλοι έκαναν θραύση με τα πικ εν ρολ, οι Θεσσαλονικείς στην επίθεση ήταν τραγικοί (σουτ χωρίς 2η πάσα και με πολύ ντρίμπλινγκ, σερί έρμπολ)και το 32-26 έγινε γρήγορα 40-26 (19΄).

Στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ (απαράδεκτος στην 2η περίοδο) είχε 5/12 δίποντα, 5/14 τρίποντα, -1 ριμπάουντ (16-15), φυσικά όπως πάντα -7 ασίστ (13-6), αλλά και +6 λάθη (3-9) κόντρα στα 15/31 σουτ των Γάλλων (4/8τρ, 6/6β), που είχαν στην 2η περίοδο 10/16 σουτ (3/11 ο ΠΑΟΚ).

Χωρίς Ρένφρο η ρακέτα του ΠΑΟΚ ήταν πλέον… παραλία, ο Γουέιρ έκανε πάρτι, ριμπάουντ… ούτε με αίτηση και η διαφορά μεγάλωνε (44-28 στο 22΄), αφού και περιφερειακά οι Γάλλοι συνέχισαν να πιέζουν. Με ένα μικρό… διάλλειμα ο ΠΑΟΚ με καλές άμυνες και με μεγάλα σουτ μείωσε 44-38 (24.30), αλλά δύο σερί τρίποντα από Μακ Ντάφι, Χρόβατ και δύο καλάθια στο τρανζίσιον πήγαν την διαφορά στο +16 (54-38 στο 26.30).

Κι όμως…. Αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ ήταν διαφορετικός. Ξαναπροσπάθησε με τις γνωστές του ατομικές προσπάθειες και πιο διαβασμένες άμυνες (πολύ άστοχη η Ντιζόν που δεν γύριζε καθόλου μπάλα) και με ένα επικό καμ μπακ πέρασε 56-60 στο 36΄. Με τον Φράνκε ζεστό ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 58-63 (36.30), ενώ ένα μπλοκ του Σλαφτσάκη και δύο τρίποντα από Πόλει, Χαντς ο Δικέφαλος πέρασε 62-69 (38΄). Το χαμένο τρίποντο του Μακ Ντάφι στο 65-69 (39΄) και το τρίποντο του Ράιλι στα 46΄΄ τελείωσαν το ματς

.
*Προφανώς και δεν θα πει κανείς στον 40χρονο Μαργαρίτη οτι καλό είναι που και που στο ποστ να ψάχνει και την πάσα, αφού του λείπει η έκρηξη και η ενέργεια όταν μαρκάρεται.
*Δεν ήταν και τόσο ευγενικό αυτό το σπρώξιμο του Λυκογιάννη στον Φράνκε πριν την έναρξη του 2ου ημιχρόνου.
Δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74
Διαιτητές: Μάρκες (Πορτογαλία), Γκουριόν (Ισραήλ), Τομάσοβιτς (Σλοβακία)

Ντιζόν (22/45δ, 6/21τρ, 7/7β, 31ρ, 22ασ, 9κλ, 19λ): Μακ Ντάφι 8 (3/10σ, 3ρ), Ρουσέλ 12 (3/8σ, 9ασ), Σάιμον 9 (4/10σ, 3ασ), Ντικότ 2, Χόλστον 3 (1/7σ, 3ασ), Χρόβατ 7 (1τρ, 4λ), Γουέιρ 27 (11/14δ, 7ρ), Βινσέν, Μπρέμπλι 5 (1)

ΠΑΟΚ (11/22δ, 13/29τρ, 13/17β, 32ρ, 14ασ, 7κλ, 14λ): Φράνκε 16 (3/7δ, 3/3τρ), Ράιλι 17 (1/2δ, 3/5τρ, 6/7β, 6ρ), Τσιακμάς 3, Χαντς 17 (2/5δ, 3/6τρ, 5ρ, 4ασ), Μαργαρίτης 8 (3/9σ, 4ρ), Πόλεϊ, Σλαφτσάκης 2 (6ασ), Σάιμπερτ, Καμπερίδης, Σαλούστρος, Ρένφρο 2