ΠΑΟΚ: Με Ράιλι πιλότο (στο τέλος) και δύο καμ μπακ τσέκαρε εισιτήριο για Βίλνιους

Ήταν το 70ο ματς του ΠΑΟΚ στο ΒCL. Και τυχερό… Με δύο τρομερά σερί ο Δικέφαλος κέρδισε την Ρίτας 81-78 και τσέκαρε εισιτήριο για την πτήση προς Βίλνιους. 1-1, στο 3ο ματς στην Λιθουανία θα κριθούν όλα…

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -11, πήγε στο +12, βρέθηκε στο -10 στο 35.30, αλλά με ένα ανεπανάλληπτο σερί στο τέλος ξεπέρασε τον τρομερό Φόστερ, κέρδισε με την πτήση πλέον για Βίλνιους να έχει πιλότο τον Ράιλι.

Για τον αν αξίζει αυτή η ομάδα να βρεθεί στο τοπ16 θα φανεί σε μια εβδομάδα. Σε κάθε περίπτωση το οτι ο ΠΑΟΚ του μικρού μπάτζετ, της περίεργης φιλοσοφίας δόμησης, των κτυπητών αδυναμιών, τουλάχιστον σε σύγγριση με τις ομάδες που πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, διεκδικεί πρόκριση σε 3ο ματς, είναι από  σημαντικό ως υπέρβαση. Mια ομάδα που πάντα έπρεπε να ξεπερνά τον εαυτό της για να πετυχαίνει υπερβάσεις, αλλά και από την άλλη στα κακά της διαστήματα να βγάζει όλες τις μεγάλες αδυναμίες της. Ειναι όμως εδώ και αυτό είναι κρέντιτ σε όσους συμμετέχουν. Παράλληλα αυτή η ομάδα συνεχίζει να κερδίζει φιλάθλους, έστω και αν αυτό δεν αποτυπώνεται και τόσο πολύ στην προσέλευση.

Και τώρα με το Περιστέρι στο Παλατάκι για την 3η θέση… Ε μάλλον θα πρέπει να βρεθεί πολύς κόσμος εκεί, πολύς περισσότερος από ότι σήμερα.

‘Όσο για το παιχνίδι με την Ρίτας και την ιστορία του…; Κλασσική πίεση των γκαρντ της Ρίτας σε Ράιλι, Φράνκε, δύο φάουλ στο 1ο λεπτό ο Σαλούστρος, 11 γρήγοροι πόντοι του Φόστερ (οι 8 στον Φράνκε), άλλα δύο φάουλ ο Ρένφρο, σερί και πάλι επιθετικά ριμπάουντ οι φιλοξενούμενοι και… 9-20 (6.30), αφού αντίστοιχα η πίεση των γηπεδούχων ήταν υποτιπώδης. Η είσοδος του Χαντς έδωσε λύσεις με τα τρίποντα (19-23 στο 11΄), αλλά στην 1η περίοδο οι +8 βολές των Λιθουανών (παρά το οτι ήταν πολύ αγκρέσιβ στην άμυνα) και τα +6 ριμπάουντ έπαιξαν ρόλο.

Ο Σάιμπερτ έχανε όλα τα σουτ, αλλά σύντομα ο εγκλωβισμός μετατράπηκε σε σεληνιασμό. Ο Σλαφτσάκης έκανε δουλειά (στα… καλά του σκίστηκε το φρύδι του και έφυγε αποδυτήρια), Τσιακμάς και Ρένφρο βοήθησαν με τις άμυνες τους να χάσει ρυθμό η Ρίτας, τα φάουλ της οποίας άρχισαν να δίνονται πιο εύκολα, ανέβηκε ο κακός μέχρι τότε Πόλει, οι γηπεδούχοι πίεσαν στα επιθετικά ριμπάουντ, έβγαλαν τα αμυντικά με καλά μποξ άουτ και ο ΠΑΟΚ με πολύ ενέργεια αμυντικά (ειδικά πάνω σε Φόστερ, Φρίντρικσον) πέρασε 44-32 (19΄) με 8/14 τρίποντα (4/4 ο Χαντς). Kαι με ένα σερί 15-0 ενδιάμεσα… (19-28… 34-28).

Το σημαντικό…; 10-5 τα ριμπάουντ και 2-7 τα λάθη στην 2η περίοδο με την Ρίτας (4/11 σουτ στο 2ο 10λεπτο) να κοιτά αποσβολωμένη την μεταμόρφωση του ΠΑΟΚ (10/17 σουτ) που είχε στο ημίχρονο (46-34) 9/16 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 4/7 βολές, -1 ριμπάουντ (17-18), ίδιες ασίστ (από 7) και -3 λάθη (5-8) κόντρα στα 10/29 σουτ της Ρίτας που είχε +4 βολές.

Ο ΠΑΟΚ θύμισε στην 3η περίοδο το πρόσωπο με το οποίο άρχισε το ματς (αφέλεια, έλλειψη ενέργειας στην άμυνα, κακές επιλογές, παιδικά λάθη). Το 54-44 (23.30) απέναντι στην Λιθουανική πίεση και στον τρομερό Φόστερ (28π στο 30΄) έγινε 57-58 (29΄). Στην 3η περίοδο η Ρίτας είχε 10/15 σουτ και ο κάκιστος ΠΑΟΚ 4/14… Ήταν η αρχή του τέλους με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι πολύ κουρασμένη και αυτό να επηρεάζει και επιθετικά την ομάδα (τραγικός πάλι ο Σάιμπερτ αλλά δεν ήταν ο μόνος).

Η Ρίτας προηγήθηκε 57-62 (31΄), ο ΠΑΟΚ δεν υπήρχε σε κανένα σημείο του παρκέ, έμοιαζε με ομάδα υπό κατάρρευση με τους Λιθουανός να κάνουν πάρτι εντός και εκτός ασπρόμαυρης ρακέτας (58-67 στο 33΄) με ηγέτη τον Βάραντι απέναντι στο κακό αμυντικά Ράιλι. Πάντως τα τρίποντα του Αμερικανού κράτησαν τον ΠΑΟΚ ζωντανό (66-71 στο 35΄), αλλά όσο η άμυνα δεν… μπορούσε (απίστευτα καλάθια ο Φόστερ), ο ΠΑΟΚ δεν είχε τύχη (67-77 στο 35.30) στα πλεονεκτήματα της Ρίτας (άμυνα, τρανζίσιον, δύναμη, συνεργασίες).

Κι όμως… Ο ΠΑΟΚ δεν τα παρατά. Ο απίθανος Χαντς σε συνδυασμό με καλές άμυνες έδωσε ελπίδες (78-78 στα 98΄΄), ο Φόστερ αστόχησε δύο φορές (λέι απ, τρίποντο), στα 74΄΄ ο Ρένφρο είχε 0/2 βολές, Φόστερ, Χαντς, Βάραντι αστόχησαν στα τρίποντα που επιχείρησαν, αλλά ο Ράιλι στα 7΄΄ δεν τους μιμήθηκε (81-78) και το έρμπολ του Φρίντρικσον στέλνει τον ΠΑΟΚ πάλι στο Βίλνιους. Η άμυνα στον Φόστερ (1/5 σουτ στην 4η περίοδο) σε συνδυασμό με το τραγικό του λάθος (τεχνική ποινή στο 35.30) που οδήγησε το καμ μπακ του ΠΑΟΚ, έπαιξε τεράστιο ρόλο.

Δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 56-57, 81-78

Διαιτητές: Κόντε (Ισπ.), Καστίγιο (Ισπ.), Βοίνοβιτς (Μαυροβ.)

ΠΑΟΚ (16/32δ, 14/30τρ, 7/13β, 32ρ, 15ασ, 6κλ, 10λ): Φράνκε 10 (4/10σ, 3ρ, 3ασ), Ράιλι 15 (4/9τρ, 4ασ), Τσιακμάς, Χαντς 20 (4/5δ, 4/8τρ, 3ρ), Μαργαρίτης 7 (3/6σ, 6ρ), Πόλει 7 (3/5σ, 4ρ), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ (0/4σ), Σαλούστρος 8 (2/2τρ, 4ρ), Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 5 (1/5β, 5ρμ 3τ), Σλαφτσάκης 4

Ρίτας (21/35δ, 7/26τρ, 15/18β, 36ρ, 16ασ, 4κλ, 11λ): Νορμάντας 2, Λεκούνας 3, Ρατζεβίτσιους 6 (9ρ), Φρίντρικσον 5 (1/8σ, 6ασ, 4λ), Ουίλιαμς 2, Κάιρις 3, Εκόντας 12 (5/7δ, 8ρ), Φόστερ 31 (5/8δ, 5/12τρ, 6/6β, 3ρ), Μασιούλις 2, Βάραντι 12 (5/9σ)