ΠΑΟΚ: Άντεξε 20΄, “πνίγηκε” στο 2ο με 5 ξένους εκτός κλίματος

Η φετινή Ευρωπαϊκή διαδρομή του ΠΑΟΚ έλαβε τέλος. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν στο 3ο ματς με από την Ρίτας με 82-63 στο Βίλνιους, σε μια φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων αφού πέρα από την έξαρση των επιθετικών ριμπάουντ στο 1ο ημίχρονο δεν παρουσίασαν κάτι διαφορετικό, που να οδηγεί σε ανατροπές. Το αντίθετο μάλιστα… Τραγική εικόνα στο 2ο ημίχρονο… Κρίμα για τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Βίλνιους, δεν τους άξιζε αυτή η εικόνα από μια ομάδα της οποίας η διοίκηση έκανε το καλύτερο δυνατό με το τσάρτερ.

Αυτή την φορά πλην του κακού και πάλι Φράνκε, εκτός πνεύματος ήταν και ο Χαντς, ενώ ο Ράιλι σίγησε στο 2ο ημίχρονο. Για τους υπόλοιπους αλλοδαπούς (Ρένφρο, Πόλει, Σάιμπερτ) ας το αφήσουμε… Eιδικά ο Ρένφρο ήταν τρομερά ευάλωτος αμυντικά… Και αυτό συνέβη για 2η φορά σε τρεις μέρες. Μάλλον ανησυχητικό γεγονός… η ομάδα έγινε προβλέψιμη και αντιμετωπίζεται με λίγη πίεση παραπάνω στα γκαρντ, αφού κοντά στο καλάθι… ούτε για πλάκα.

Στο 2ο ημίχρονο Φόστερ, Εκόντας, Βάραντι έβγαλαν την προσωπικότητα τους, όλη η Ρίτας το οτι είναι πιο οργανωμένη και στάνταρ ομάδα με το αποτέλεσμα να έρχεται εύκολα για τους Λιθουανούς, απέναντι σε μια ομάδα που προφανώς και δεν άξιζε να βρεθεί στο τοπ16. Μπορούσε όμως να δείξει μια καλύτερη εικόνα. Βαθμός… αρνητικός, όσο και καλύτερη ομάδα να είναι η Ρίτας.

Κατά τα γνωστά ο Φρίντρικσον ανέλαβε τον Ράιλι, ο Φράνκε προσπάθησε να περιορίσει τον Φόστερ, ενώ το 1/10 σουτ των Θεσσαλονικέων ματσαρίστηκε αρχικά με τα τρία λάθη των γηπεδούχων στον αιφνιδιασμό (7-3 στο 4΄) αλλά και τα 4 επιθετικά ριμπάουντ. Ωστόσο οι Λιθουανοί πετούσαν στο καλάθι των αχρήστων τις επιθέσεις τους (3/8 σουτ, 5 λάθη) και ο πολύ άστοχος και βιαστικός ΠΑΟΚ πέρασε 7-11 (στο 6.30) με 4/16 σουτ και 6 επιθετικά ριμπάουντ.

Η έξοδος του Φόστερ και με το δεύτερο γιούνιτ η Ρίτας ισορόπησε το ματς (14-11 στο 8΄), αλλά με τα επιθετικά ριμπάουντ ο ΠΑΟΚ δεν έχασε την επαφή (14-15 στο 9΄). Έστω και με τον Κακλαμανάκη να κάνει σερί λάθη… Με 6/21 σουτ στο 10λεπτο ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος χάρη στα 8 επιθετικά ριμπάουντ και τα 6 λάθη των γηπεδούχων (6/13σ).

Στην 2η περίοδο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αργές άμυνες, δεν είχε ισοροπία στις δύο πλευρές του παρκέ, οι Χαντς, Φράνκε (κακοί) είχαν προβλήματα στην πίεση, οι Θεσσαλονικείς πήγαν χαλαρά στις άμυνες και η Ρίτας πέρασε 36-27 (16.30) βελτιώνοντας ποσοστά και άμυνες ατομικά και ομαδικά. Ο ΠΑΟΚ σούταρε μόνο από μακριά (5/16 τρίποντα στο 17΄) και έτσι ο Ράιλι (13π στο 20λεπτο) μείωνε μόνος του από το -9 (41-37 στο 19.30). Αυτό σε συνδυασμό με τα 13 επιιθετικά ριμοπάουντ, έναντι μόλις 5 των γηπεδούχων…
Στο 20λεπτο ο πολύ άστοχος ΠΑΟΚ είχε 9/22 δίποντα, 6/18 τρίποντα, +2 ριμπάουντ (17-19) με +8 επιθετικά, -1 ασίστ (7-6) και -4 λάθη (9-5) έναντι 14/26 σουτ της πιο σταθερής σε ποσοστά Ρίτας (5/10τρ) που είχε και +8 βολές.

Κάποια στιγμή βέβαια η αστοχία και η έλλειψη 2ου πλάνου θα έφερνε και τα αρνητικά αποτελέσματα. Αντίθετα από την άλλη άρχισε ο Φόστερ να γράφει από μακριά (τρία σερί τρίποντα) στην ασύνταχτη και αργή άμυνα του ΠΑΟΚ και η Ρίτας με συνεργασίες πέρασε 50-39 (23΄). Ήταν η αρχή του τέλους αφού ο ΠΑΟΚ δεν διαθέτει 2ο πλάνο στην επίθεση, ενώ στην άμυνα… άπαντες έβλεπαν. Κακό μπάσκετ (σε άλλο γήπεδο Χαντς, Ρένφρο, Πόλει, Φράνκε που έχαναν και βολές), όλα τα αμυντικά ριμπάουντ χαμένα και η εικόνα αποσύνθεσης στο -15 του 31ου λεπτού… (65-50) με τον ΠΑΟΚ να έχει 20/54 σουτ, έναντι 23/48 της Ρίτας.

Η 4η περίοδο θύμισε για τον ΠΑΟΚ την εικόνα του πρώτου ματς (76-56 στο 37΄). Απογοήτευση, μερική αδιαφορία, κακές επιλογές, αργά πόδια, λάθη στην αυξανόμενη πίεση και γενικώς ένα όμορφο… Ποσειδώνιο. Μπορεί αυτή η ομάδα να συνέλθει άμεσα, με το ντέρμπι του Παλέ να ακολουθεί; Προφανώς και ούτε τα ίδια τα στελέχη της ομάδας μπορούν τώρα να απαντήσουν…

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Κρέιγιτς (Σλοβενία), Καλατράβα (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63

Ρίτας (18/35δ, 10/25τρ, 16/22β, 41ρ, 13ασ, 7κλ, 15λ): Νορμάντας 7 (2/5σ), Ουίλιαμς 2, Ρατζεβίτσιους 6 (8ρ), Φρίντρικσον 12 (3/10σ, 3ρ, 6ασ), Ούλεσκας 3, Κάιρις 6, Εκόντας 16 (7/10δ, 7ρ), Φόστερ 19 (4/8δ, 3/6τρ), Μασιούλις 3, Βάραντι 8 (3/11σ, 6ρ, 3ασ)

ΠΑΟΚ (13/33δ, 11/30τρ, 4/9β, 34ρ, 10ασ, 7κλ, 17λ): Φράνκε 8 (3/11σ, 3ρ, 4ασ, 3λ), Ράιλι 21 (3/8δ, 5/9τρ, 5ρ, 4κλ, 6λ), Τσιακμάς 3, Χαντς 5 (2/8σ, 3ρ, 2ασ, 3λ), Μαργαρίτης 6 (2/6σ), Πόλει 6 (3/6σ, 3ρ), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 3, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (3/7σ, 7ρ), Ρένφρο 4 (7ρ, 3ασ, 2κλ), Κακλαμανάκης

• Ο έλεγχος ήταν πολύ αυστηρός για τους περίπου 150 φίλους του ΠΑΟΚ καθώς τους πήγαιναν σε τουαλέτα όπου έβγαζαν ακόμα και τα παπούτσια τους. Κάποια στιγμή για πικάρισμα φίλοι των γηπεδούχων ανήρτησαν κασκόλ του Άρη, φώναξαν σχετικά, ενώ οι οπαδοί του ΠΑΟΚ απάντησαν με το “Ζαλγκίρις”.