ΠΑΟΚ: Κινδύνεψε από το +25 αλλά πήρε διπλή νίκη επί του Κολοσσού (89-82)

Έπαιρνε διαφορές, μερικές εξ αυτών μεγάλες, έχανε διαφορές, τα σκαμπανεβάσματα ήταν τεράστια, ματς από το +25 έφτασε στη κόψη του ξυραφιού, αλλά ο ΠΑΟΚ πέτυχε τη νίκη που ήθελε επί του Κολοσσού με 89-82 και μάλιστα διπλή. Και δύο πόντοι και γκολ άβερετζ…

Απλά όταν στέρεψε από τρίποντα, εμφανίστηκαν τα προβλήματα, όπως άλλωστε συμβαίνει πάντα. Μέχρι το 25ο λεπτό η ομάδα είχε ήδη 11 τρίποντα, τόσα έμειναν μέχρι το τέλος…

Προβλήματα στα ριμπάουντ από το 2ο ημίχρονο και μετά (κάκιστος ο Κακλαμανάκης), ο Κόφει έκανε πάρτι, η αποχώρηση του Ρένφρο με 5 φάουλ κόστισε, ενώ η παρουσία του Ράιλι για 21 λεπτά ήταν οδυνηρή για τον ίδιο και την ομάδα του. Το οτι ο Κολοσσός εκτέλεσε 20 περισσότερα σουτ ήταν τεράστιο πρόβλημα στην εξέλιξη του ματς, έστω και αν ο ΠΑΟΚ κέρδισε (με δύο φλόπινγκ στο τέλος).

Ο Παπαθεοδώρου επίλεξε για στάρτερς Κατσίβελη, Ντίξον, Γιαννόπουλο, Χρυσικόπουλο, Χατζηδάκη (στο πάγκο Γιανγκ, Κάφει, Μορέιρα) με τα ματς απ Ντίξον-Ράιλι και Κατσίβελη-Φράνκε να έχουν μεγάλο ενδιαφέρον. Οι χωρίς ισοροπία επιθέσεις των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τα 2/2 τρίποντα του Γιαννόπουλου έφεραν τον Κολοσσό στο 3-9 (2.30), αλλά γρήγορα αφετηρία την πιο προσεκτική και επιθετική άμυνα (οι γκαρντ του Λυκογιάννη εξαφάνισαν τους πολύ ποιοτικούς περιφερειακούς Αμερικανούς του Παπαθεοδώρου που έβλεπε σε κακό απόγευμα και τον Κατσίβελη), την εκμετάλλευση του Ρένφρο, τα +8 ριμπάουντ και τα 6/11 τρίποντα ο ΠΑΟΚ επέστρεψε (29-16 στο 10΄).

Οι Ροδίτες λειτουργούσαν μόνο με τα πικ εν ρολ του Χατζηδάκη, έχοντας 6/18 σουτ στο 10λεπτο, ενώ ο καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε στην 2η περίοδο. Με 9/15, με τον Πόλει να κάνει πάρτι, με τον Χαντς να λειτουργεί στο iso και τους νησιώτες σε πανικό ο Δικέφαλος προηγήθηκε 44-19 (14΄) με τον Κολοσσό να μην παίρνει τίποτε από τα βασικά του στελέχη (7/23 σουτ στο 14΄).
Εκεί ο Παπαθεοδώρου έβαλε όγκο στην 5άδα του (Μορέιρα, Κάφει, Γιανγκ), άρχισε φουλ πρεσ, ο Ράιλι ήταν κάκιστος σε άμυνα και επίθεση, οι γκρι βοήθησαν φανερά τον Κολοσσό να ισοροπήσει, οι γηπεδούχοι πνίγηκαν στην φιλοσοφία… μόνο τρίποντα και… 44-30 (17.30). Η απόσυρση Ράιλι, η επιστροφή Ρένφρο και η αφύπνηση του Φράνκε σταμάτησαν το κατήφορο, αν και το μομέντουμ είχε διαταραχθεί, με τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει τρίποντο για 6 λεπτά.

Στο 20λεπτο (52-33) ο ΠΑΟΚ είχε 7/15 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 11/17 βολές, +9 ριμπάουντ (30-21), +4 ασίστ (14-10) και +2 λάθη (8-6) κόντρα στα 12/39 σουτ των νησιωτών (5/24 δίποντα). Αξίζει να σημειωθεί οτι στην 2η περίοδο ο Κολοσσός είχε 1/12 δίποντα, 5/9 τρίποντα, ενώ ισορόπησε στα ριμπάουντ (15-14) και πληγώθηκε από τιες βολές (12-5).

Η επιστροφή Ράιλι δημιούργησε και πάλι προβλήματα στην κυκλοφορία και στην οργάνωση, ενώ δεν μπορούσε ο ίδιος να περιορίσει και τον Ντίξον, ωστόσο το ταλέντο των υπολοίπων ήταν αρκετό για σουτ και συνεργασίες. Φράνκε on fire και… 66-40 (25.30). Κουράστηκε όμως ο Ολλανδός, αποχώρησε, ανάσες στον Ρένφρο στο πάγκο (κακός ο Κακλαμανάκης εκτέθηκε από Χατζηδάκη), Ράιλι συνεχώς (κάκιστος) στο παρκέ, μια διακοπή από τον ανεκδιήγητο Ταρενίδη (ζητούσε απομάκρυση φιλάθλου), ο κόσμος στο κάγκελο και ασπρόμαυρο φρενάρισμα… (70-57 στο 32΄).

Πλέον ο νευρικός και χωρίς καθαρό μυαλό ΠΑΟΚ αναζητούσε τρόπους και να σπάσει το πρες των Ροδιτών και να βρει το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι, ώστε μα μην κάνει το ματς ντέρμπι. Το +17 (74-57) στο 33ο λεπτό δεν φάνηκε να είναι καλό μαξιλάρι αφού οι βιαστικές και χωρίς οργάνωση επιλογές και οι κακές άμυνες βοήθησαν τον Κολοσσό (με σμολ μπολ) να μειώσει 76-68 (35.30) με τα τρίποντα του Γιανγκ.
Το 5ο φάουλ του Ρένφρο στο 37΄και το νέο τρίποντο των Ροδιτών για το 80-74 (38΄) έκαναν το ματς δραματικό. Ο ΠΑΟΚ έμεινε μπροστά με 3/4 βολές και με τον Σλαφτσάκη ήρωα από το πουθενά (85-76 στα 100΄΄), αλλά ο τρομερός Γιανγκ με 4ποντο μείωσε 85-80.

Το επιθετικό ριμπάουντ του Κακλαμανάκη στο 86-82 και το φλόπινγκ στον Σμιθ στα 30΄΄ πέρασαν ανεκμετάλλευτα, αφού ο Χαντς και στην βολή αστόχησε και στο τρίποντο από το σπίτι του δεν βρήκε στόχο. Ένα ακόμα φλόπινγκ σε άστοχη προσπάθεια για τρεις στον Γιανγκ ουσιαστικά έβαλε τέλος στο θρίλερ, αφού ο Φράνκε στα 6΄΄ έκανε το 87-82 με την κατοχή να μένει στους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82
Διαιτητές: Πουρσανίδης, Ταρενίδης (κάκιστος), Μαλαμάς

ΠΑΟΚ (14/24δ, 11/32τρ, 28/40β, 44ρ, 25ασ, 6τ, 7κλ, 17λ): Φράνκε 21 (3/11σ, 13/16β, 8ρ, 3ασ, 5λ), Ράιλι 3 (1/10σ, 5ασ, 4λ), Τσιακμάς, Χαντς 14 (5/10σ, 4ρ, 2ασ), Μαργαρίτης 14 (3/5σ, 4ρ), Πόλει 15 (4/6τρ, 3ρ), Σλαφτσάκης 8 (2/2δ, 3/4β, 2ρ), Σάιμπερτ 5, Κακλαμανάκης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 6 (6ρ, 4ασ, 2κλ), Ρένφρο 8 (3/4δ, 2/4β, 5ρ, 6ασ, 5τ)

Κολοσσός 16/46δ, 13/30τρ, 11/19β, 45ρ, 23ασ, 6κλ, 14λ): Σμιθ 6 (2/8σ, 7ρ, 8ασ), Σταρκς 1 (0/3σ), Γιανγκ 16 (5/6τρ, 3ρ), Μορέιρα, Χρυσικόπουλος, Ντίξον 12 (0/7δ, 4/9τρ, 5ασ), Κόφει 20 (8/11δ, 15ρ), Χατζηδάκης 11 (4/9δ, 4ρ), Κατσίβελης 5 (4ρ, 8ασ, 4κλ), Γιαννόπουλος 11 (3/6τρ, 5ρ).