Βαρδ-Άρης και στην Πάτρα! VIDEO

Στη μάχη της τετράδας δυνατά ο Άρης με σπουδαία νίκη μέσα στην Πάτρα επί του Απόλλωνα!

Οι «κίτρινοι χωρίς να συναντήσουν μεγάλες δυσκολίες νίκησαν στην Πάτρα τον ανταγωνιστικό Απόλλωνα με σκορ 82-74, ανεβαίνοντας στο 9-7 μετά από 16 αγωνιστικές της Basket League. Πλέον, ο Άρης στρέφεται στο πολύ δύσκολο ματς με τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας (17/2, 15:45).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων ήταν πολύ ανταγωνιστικός και διατηρούσε το ματς στην ισορροπία, όμως από το τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης πήρε τον απόλυτο έλεγχο κι έφτασε τελικά στη νίκη χωρίς να απειληθεί.

Για τους νικητές, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Νότε με 24 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ και 10 ο Τσέβεζ Γκούντγουιν. Για τους Πατρινούς, που υποχώρησαν στο 3-13, 16 πόντους είχε ο Γκρίφιν και 14 ο Σιλά.

Το ματς

Oι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο καλά στο ματς και με πρωταγωνιστές τους Νότε και Νετζήπογλου προηγήθηκαν από νωρίς με σκορ 7-11. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας με τον Ντέιβις σε 15-15, πριν περάσουν και μπροστά με τον Καλχούν (17-15). Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 20-17 με τρεις βολές του Μαστρογιαννόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας προβάδισμα με Χρηστίδη και Μήτρου-Λονγκ (25-28), πριν ο τελευταίος διαμορφώσει και το +5 για τους Θεσσαλονικείς (25-30). Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καράμπελα πήραν και πάλι προβάδισμα (31-30). Ο Άρης με τον Νότε πήγε και πάλι στο +4 (31-35), όμως ξανά οι Πατρινοί είχαν αντίδραση και με δύο σερί μακρινά σουτ του Γκρίφιν πέρασαν μπροστά (37-35). Τελικά, ένα καλάθι του Νότε διαμόρφωσε το 37-37 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν η κορυφαία για τους φιλοξενούμενους. Μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου το ματς παρέμενε σε ισορροπία, όμως κάπου εκεί ο Άρης έφυγε με τον Χόρκλερ στο +6 (44-50) και λίγο αργότερα ο Νότε διαμόρφωσε το +8 (44-52). Ο Μήτρου-Λονγκ με τρίποντο έκανε το 48-58, πριν φέρει τους Θεσσαλονικείς και στο +11 (49-60), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 49-61.

Οι γηπεδούχοι με την έναρξη της τέταρτης περιόδου έτρεξαν ένα πολύ γρήγορο 5-0 με Μπόγρη και Γκρίφιν, μειώνοντας στους 7 (54-61), με τον Χόρκλερ να τους κόβει τα «πόδια» με τρίποντο (54-64) και τον Γκούντγουιν να γράφει το 54-66. Ο Απόλλων δεν τα παράτησε και έκανε ένα επιμέρους 4-0 με τον Σιλά (58-66). Ο Άρης παρόλα αυτά δεν αγχώθηκε και ξέφυγε ξανά με +13 (58-71). Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και γνώρισαν τελικά την ήττα με σκορ 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-37, 49-61, 74-82