Οι Μπουλς στέλνουν τους Λέικερς στο καναβάτσο! VIDEO

«Τσάκισαν» τους Λέικερς και φουλάρουν για playoffs οι… αγριεμένοι Μπουλς! Η ομάδα του Σικάγο πέρασε άνετα με 118-108 από το Λος Άντζελες με τον Ζακ ΛαΒίν να φτάνει τους 32 πόντους και έβαλε σε κίνδυνο τον Λεμπρόν Τζέιμς και την παρέα του.

Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο «Βασιλιάς» που πέτυχε 16 πόντους και ήρθε για δεύτερη φορά στην καριέρα του από τον πάγκο για να βοηθήσει την ομάδα του Nτάρβιν Χαμ. Άξιος συμπαραστάτης του ΛαΒίν ο ΝτεΡόζαν που σκόραρε 17 πόντους, μοιράζοντας και 9 ασίστ.

Oι Λέικερς κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 12-9 όμως οι Μπουλς απάντησαν γρήγορα κλείνοντας την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους διαφορά (29-26). Στη δεύτερη περίοδο ο Ζακ Λαβιν έβαλε μπροστά τις μηχανές και με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο βοήθησε τους Μπουλς να ξεφύγουν με 12 (42-30). Το κρεσέντο του Αμερικανού συνεχίστηκε, με τον ΝτεΡόζαν να βάζει και αυτός το χεράκι του φέρνοντας το σκορ στο +8 (63-55).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και άνοιξαν τη διαφορά στους 19 πόντους (76-57) πριν καν συμπληρωθούν πεντέμισι λεπτά. Οι Λέικερς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν παρότι ο Λεμπρόν Τζέιμς επέστρεψε στο παρκέ, με το τρίτο δωδεκάλεπτο να λήγει με τη διαφορά στο +13 υπέρ των Μπουλς (91-78). Οι γηπεδούχοι, ήταν αρκετά άστοχοι στην επίθεση και ευάλωτοι στην άμυνα με αποτέλεσμα η ομάδα του Σικάγο να φτάνει στο +21 (107-86). Λίγο πριν το τέλος οι Μπουλς κατέβασαν ταχύτητες με αποτέλεσμα οι Λέικερς να μειώσουν τη διαφορά στους 10 πόντους για το τελικό 118-108.

Κορυφαίοι για τους “ταύρους” στο Λος Άντζελες ήταν ο ΛαΒίν με 32 πόντους και 4 ασίστ και ο ΝτεΡόζαν με 17 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ο Λεμπρόν σε 30 λεπτά είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μπράουν 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Ντέιβις 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-29, 55-63, 78-91, 108-118