Αυλαία του α’ γύρου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής έπεσε απόψε (18/1) με τα περισσότερα φαβορί να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα. Δύο εκπλήξεις είχαμε πάντως, στον 2ο όμιλο Νότου, εκεί όπου ο Σπόρτιγκ και ο Ηρόδοτος κέρδισαν εκτός έδρας το Κορωπί (81-82) και τον Πόλις Καλλιθέας (74-79), αντίστοιχα. Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με τους “πράσινους” μάλιστα, ο προπονητής του Σπόρτιγκ, Αλέξης Παπαδάτος, υπέβαλε την παραίτησή του.
Στον 1ο Νότου, ο Έσπερος ΑΟΠΑ αποσπάστηκε από τη δεύτερη θέση μετά την ήττα της Ένωσης Ιλίου από τον Προμηθέα Χαλανδρίου (85-76). Την ίδια ώρα, οι Πατρινοί κέρδιζαν εκτός έδρας την Πεντέλη με 82-74. Πέραν αυτών, ο Απόλλων Αρχαίας Κορίνθου κέρδισε στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Μανδραϊκό, λόγω απουσίας γιατρού από πλευράς των γηπεδούχων.
Αυτό όμως δεν άλλαξε τα δεδομένα στο θέμα του προπονητή, αφού λύθηκε η συνεργασία με τον Κώστα Οικονομάκη. Διάδοχός του θα είναι -κατά τα φαινόμενα- ο Δημήτρης Γκόφας, που θα καθίσει στον πάγκο των Κορίνθιων για πρώτη φορά στο ντέρμπι με τη Νίκη Αμαρουσίου (ομάδα που κοούτσαρε μέχρι πρότινος).
1ος Όμιλος Νότου
ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΚΡΑΝΙΔΙ 76-50
Δεκάλεπτα: 25-18, 53-23, 68-33, 76-50
Διαιτητές: Γκαμήλη-Φασόλης
Ζάκυνθος (Μπεκές): Κοτσέτας 7 (1), Καρβούνης 9 (3), Μπάρτζος 2, Ζαχαράκης 8, Ζάγκλας 7(1), Καραμπάτσος 5, Μπουλογεώργος 2, Μουλάς 17, Νικολόπουλος 19 (3)
Κρανίδι (Γκόλαντας): Τζινόπουλος 4, Καπογιάννης 3(1), Μπινιάρης 4, Κοντογιάννης 27 (2), Κοριζάς 11, Πουλής 1
ΠΕΝΤΕΛΗ-ΕΣΠΕΡΟΣ 74-82
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Μακρής
Δεκάλεπτα: 18-20, 40-33, 53-62, 74-82
Πεντέλη (Σκαραφίγκας): Γάσπαρης, Μάντζιος 5, Κωνσταντάκος, Κατσαντώνης 12 (3), Μανιάτης 3 (1), Αυγενικός 13, Λουγιάκης 20, Χαρτοματσίδης, Σταυριανόπουλος, Μπίγκος 8 (1), Καραβασάνης 13 (2), Ματζιώρης.
Εσπερος (Κεσαπίδης): Σκόνδρας, Φραντζής, Πετρόπουλος, Λαμπρόπουλος 11 (1), Μακρής 3, Μέλνικς 8, Στυλίδης 17, Οικονομόπουλος 10, Κάλλης, Δίπλαρος 15 (2), Λυμπέρης 18 (3), Αγγελόπουλος.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 76-85
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Μηλαπίδης
Δεκάλεπτα: 16-17, 26-44, 50-60, 76-85
Ενωση Ιλίου (Πανούλιας): Βαϊδάκης 7, Μπέλλας Ι. 16 (3), Φουντάς 5 (1), Μητρόπουλος 5 (1), Τσολάκης 18 (2), Παπαηλίου, Μπέλλας Ο. 18 (1), Μίχος, Σταθόπουλος, Στρατομήτρος, Γεωργιάδης 5
Προμηθέας Χαλανδρίου (Νικητόπουλος): Ρόσιερ, Θ. Καραθανασόπουλος 15 (5), Αλ. Καραθανασόπουλος, Σπετσιέρης 3 (1), Λοΐζος 12, Τασιόπουλος 16 (1), Καρούζος 13 (2), Σαμιώτης, Παρασκευόπουλος, Ρώσσης, Βαρσαμούλης 13 (1), Μαλούκος 13.
ΝΗΑΡ ΗΣΤ – ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 79-78 (κ.α. 68-68)
Διαιτητές: Κονταράτος, Ορφανός
Δεκάλεπτα: 20-25, 40-42, 49-60, 68-68 (κ.α.), 79-78
Νήαρ Ηστ (Καρνέσης): Καφαντάρης 2, Ζεχερλής, Σμυρλής, Ταταρούνης 9, Καπέτζογλου 27 (5), Χότζα 9, Σπανάκος 13 (3), Καρασταμάτης 19 (1), Πέζος.
Νίκη Αμαρουσίου (Κωλέτσης): Αποστολόπουλος 6 (1 τρίπ., 5 ριμπ., 3 ασίστ), Τσέκενης Γ., Κατωπόδης 13 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Παβλίσεβιτς 22 (3 τρίπ., 5 ασίστ, 4 ριμπ.), Κοντογιάννης 14 (1 τρίπ., 5 ασίστ), Γεωργακόπουλος 11 (5 ριμπ.), Γιατράκος 2 (2 κλεψ.), Τσέκενης Α. 2, Μούγιος 8 (9 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κοψ.), Τσιάτσιος, Γάτος.
Χαλάνδρι-Ακάδημος 73-85
Διαιτητές: Βαλούρδος-Γιαννακουδάκης
Δεκάλεπτα: 10-21, 23-39, 42-59, 73-85
Χαλάνδρι (Καρουτζος): Γκόλιας 6(2), Δρακοπούλος 14(1), Στεργίου 13(1), Παπαντωνίου 20(3), Λυπημένος 3(1), Αλεξόπουλος 9(1), Μπεκρής, Κοντοζόπουλος, Σάλτης 8(2), Αθανασίου.
Ακάδημος (Νόντας): Ανδριανόπουλος, Φιλιπόπουλος, Καραμπάγιας, Τσικούρης 16(2), Γιαννουκάκης 17(1), Καζολέας 10, Λαζαρακόπουλος 4, Φωτάκης 8, Σκοπέτος 18(2), Λουρμπέας 8, Γεωργανάς 4.
Κεραυνός-Ερμής Περάματος 68-59
Διαιτητές: Καραλής-Μαυρατζάς
Δεκάλεπτα: 16-17, 32-40, 54-50, 68-59
Κεραυνός (Καραγιάννης): Μοσχοβάκης 19(3), Τοπουζίδης 19(5), Παπαγεωργίου 3(1), Λυμπέρης 2, Λάφης 11, Κάντας, Βουρνάς 2, Βαγενάς, Τσιρώνης, Μούτσιος, Κεφαλάς 12(2).
Πέραμα (Κάσσης): Φωστέρης 16(2), Ντακούλιας 17(1), Καραπούλης 4, Γουρνάς 10, Κουκουβάκης 5(1), Διαμαντόπουλος 5(1), Ιωάννου 2.
2ος Όμιλος Νότου
ΚΟΡΩΠΙ – ΣΠΟΡΤΙΓΚ 81-82
Διαιτητές: Σκούτας – Παπαθανασίου
Δεκάλεπτα: 27-19, 39-45, 60-69, 81-82
Κορωπί (Κονδύλης): Ντάσης, Μελάς, Κούσουλας 7 (1), Κούργιας 4, Υφαντής 4, Τύρλας 17 (1), Κερασοβίτης 19 (3), Τσιουμπρής 8 (1), Αγαδάκος 20 (1).
Σπόρτιγκ (Παπαδάτος): Σημαιόπουλος 19 (1), Βαρθακοκοίλης 6 (1), Μπαλαμπάνης 14 (3), Μητσόπουλος, Πασπαλάς 6, Χαρακτινός 9 (1), Πλουτέσκι 10 (2), Φιλιππόπουλος 12, Τσαπρούνης 6.
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ 74-79
Διαιτητές: Δημόπουλος-Καρπάνος
Δεκάλεπτα: 22-20, 35-45, 56-62, 74-79
Πόλις Καλλιθέας (Κακαλιάς): Μπογδανίδης 2, Καβελάρης, Κόκκινος 20, Καρλάφτης 11 (3), Κωνσταντώνης 8 (2) , Βελιζιώτης 3, Κασπαριάν 28 (2) , Λαφτσής , Τσεμπελής, Μακρόπουλος, Νουόκε, Καβακάκης.
Ηρόδοτος (Δημητριάδης): Τσαμπής 5 (2), Σταθάκης, Μαϊστρέλης 12 (2), Χρύσης 16, Γρύλλης 4 , Παρδακάς 21 (1), Μητρόπαπας 5, Βαρνάβας 6, Μαυρόπουλος 4, Αντωνιάδης, Χαρατσής.
ΠΕΥΚΗ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 70-91
Δεκάλεπτα: 17-14, 36-34, 51-64, 70-91
Διαιτητές: Στρέμπας-Αναστασίου
Πεύκη (Θάνος): Δρικόγιας, Δρακόπουλος 15 (1), Βιδάλης 13 (2), Γαπκιάδης 2, Νικολαΐδης 13, Τσεμπέρης 2, Κεράτσας 4, Εμίρης 3 (1), Ματαλλιωτάκης 8, Κουκάκης 13 (1)
Κρόνος (Σαββάτης): Μπάλας 10 (2), Σταγανιώτης 15 (2), Πίτσας, Ξιούρας 5 (1), Γεωργούλης, Δορκοφίκης 12 (2), Αντωνόπουλος 1, Φρουσκλιάς 28 (1), Χαλβατζής 6, Γιαννόπουλος 8, Τσιλάγας 2.
Αιγάλεω – Ιωνικός ΝΦ 86-78
Διαιτητές: Γιακείμη – Ορφανός Μ.
Δεκάλεπτα: 24-21, 47-39, 64-57, 86-78.
Αιγάλεω (Δρουμπούκης): Καράβολας 30(5) , Χανιώτης Α. 2, Χανιώτης 7 (1), Βαλυράκης, Μπάτζιος, Σακελλαρόπουλος 3 (1), Μιλεντίγιεβιτς 20 (2), Αποσκίτης 14 (2), Κωνσταντινίδης 1, Λοϊζος 2, Μένος 7, Μπέλης.
Ιωνικός ΝΦ (Κουκλάκης): Φραντζέσκος 10 (2), Μελεούνης, Μαυραγάνης 26 (5), Σβερκούνος 17 (3), Σβορώνος 6, Γιαννιώτης 11, Χριστοδούλου 2, Τσούπρος 6, Καμπανάς, Στυλιανός, Σωτηρίου.
Ικαρος Ν. Σμύρνης – Διαγόρας Δρυοπιδέων 71-65
Διαιτητές: Γρίβα – Χρηστίδης Π.
Δεκάλεπτα: 14-23, 30-32, 50-48, 71-65.
Ικαρος Ν. Σμύρνης (Μακρυδήμας): Μπουραζάνης 2, Βλασσόπουλος, Βούζας 3, Ντεφούδης 4, Συριστρατίδης 28 (1), Βουρλίτης 20 (2), Δαρμογιάννης 8, Ιορδάνου, Μιχαλόπουλος 6, Καννάς.
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Παπαδόπουλος): Μουζακιώτης, Μονέος 8 (1), Κουμπούρας 13 (2), Γερανιός, Ζούκας 14, Μαυροειδάκος 6, Μακρομιχάλης 2, Κορρές 12 (1), Παπαϊωάννου, Ντιφάντης 10, Περγαντζής.
1ος Νότου
Τα αποτελέσματα:
Ζάκυνθος – Κρανίδι 76-50
Ένωση Ιλίου – Προμηθέας Χαλανδρίου 76-85
Πεντέλη – Έσπερος ΑΟΠΑ 74-82
Νήαρ Ηστ – Νίκη Αμαρουσίου 79-78 (68-68κ.α.)
Κεραυνός Αιγίου – Πέραμα 68-59
Μανδραϊκός – Απόλλων Αρχ. Κορίνθου 0-20 (ά.α.)
Χαλάνδρι – Ακάδημος 73-85
Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες)
Έσπερος ΑΟΠΑ 24
Προμηθέας Χαλανδρίου 22
Ζάκυνθος 22
Ένωση Ιλίου 22
Νίκη Αμαρουσίου 21
Κεραυνός Αιγίου 21
Πεντέλη 20
Απόλλωνας Αρχ. Κορίνθου 20
Νήαρ Ηστ 19
Μανδραϊκός 18
Ακάδημος 18
Χαλάνδρι 16
Πέραμα 16
Κρανίδι 15
Η επόμενη αγωνιστική (14η, 24/1)
Ζάκυνθος – Πέραμα
Χαλάνδρι – Κρανίδι
Ένωση Ιλίου – Ακάδημος
Πεντέλη – Προμηθέας Χαλανδρίου
Μανδραϊκός – Έσπερος ΑΟΠΑ
Νίκη Αμαρουσίου – Απόλλων Αρχ. Κορίνθου
Νήαρ Ηστ – Κεραυνός Αιγίου (28/1) 2ος Νότου
Τα αποτελέσματα:
Κορωπί – Σπόρτιγκ 81-82
Ακαδημία Ρεθύμνου – Κάδμος 62-61
Αιγάλεω – Ιωνικός Ν.Φ. 86-78
Πόλις Καλλιθέας – Ηρόδοτος 74-79
Εργοτέλης – Άγιοι Θεόδωροι Αρχαγγέλου 70-61
Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Διαγόρας Δρυοπιδέων 71-65
Πεύκη – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 71-90
Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες)
Κρόνος Αγ. Δημητρίου 25
Σπόρτιγκ 23
Κορωπί 23
Πόλις Καλλιθέας 22
Ίκαρος Ν. Σμύρνης 21
Εργοτέλης 21
Ηρόδοτος 20
Άγιοι Θεόδωροι Αρχαγγέλου 19
Κάδμος 19
Διαγόρας Δρυοπιδέων 17
Αιγάλεω 17
Ακαδημία Ρεθύμνου 16
Πεύκη 16
Ιωνικός Ν.Φ. 13
Η επόμενη αγωνιστική (14η, 23-24/1)
Ακαδημία Ρεθύμνου – Κορωπί
Αιγάλεω – Σπόρτιγκ
Πόλις Καλλιθέας – Ιωνικός Ν.Φ.
Εργοτέλης – Ηρόδοτος
Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Άγιοι Θεόδωροι Αρχαγγέλου
Πεύκη – Διαγόρας Δρυοπιδέων
Κάδμος – Κρόνος Αγ. Δημητρίου