Ο Ολυμπιακός προσαρμόστηκε εύκολα, ο ΠΑΟΚ πάλευε και… 77-97

Ήταν θέμα χρόνου. Ο Ολυμπιακός αναζητούσε την προσαρμογή μετά το σοκ του Κάουνας και τόκανε χωρίς δυσκολία στην 2η περίοδο του αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Με το δικό του στυλ πήγε στο +20 και δεν ξανακοίταξε πίσω. Αν εξαιρεθεί η έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα (αργοί στην άμυνα και ειδικά στα αντίπαλα λέι απ, πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ), ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι άλλο για να διεκδικήσει το ματς. Απλά σε ένα ακόμα παιχνίδι ποστ σίζον ο Χαντς ήταν ωσεί παρόν και αυτό δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο τη κατάσταση.

Πάντως ο Ολυμπιακός δίδαξε επαγγελματισμό (πλην Λαρεντζάκη) αντιμετωπίζοντας πολύ σοβαρά το παιχνίδι ακόμα και όταν είχε κριθεί. Επιμονή, πίεση, μάχη για κάθε κατοχή, ο απόλυτος χαρακτήρας μιας κορυφαίας ομάδας Γιούρολιγκ… Πως να αντιδράσει σε αυτό ο ΠΑΟΚ; Απλά δεν μπορούσε, βγάζοντας σε πολλά σημεία του αγώνα την διαφορά ποιότητας και χαρακτηριστικών. Το τελικό 77-97 είναι δικαιότατο και ας παρασύρθηκαν αρκετές φορές οι διαιτητές, προστατεύοντας τους φιλοξενούμενους στο σκληρό παιχνίδι και στις διαμαρτυρίες τους. Πάντως τα 24/35 δίποντα και οι 28 ασίστ του Ολυμπιακού είναι αδιανότητα νούμερα για την άμυνα του ΠΑΟΚ που ήταν απούσα.

Με πολύ ένταση στην άμυνα και ευστοχία από μακριά (4/7 τρίποντα) ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 16-12 (σερί 8-0) στο 5.30, απαντώντας στην αντίστοιχη ευστοχία του Βεζένκοφ και στα τελειώματα από πικ εν ρολ του Φαλ. Ωστόσο το τρομερό πάσινγκ γκέιμ του Ολυμπιακού, η πίεση στην άμυνα, η δράση του Βεζένκοφ (12π στο 10΄) και η αδυναμία στο μαρκάρισμα του Φαλ δεν άφησαν τον ΠΑΟΚ να ξεμακρύνει (21-24 στο 10΄). Με 6/6 δίποντα και +4 ριμπάουντ στο 10λεπτο ο Ολυμπιακός, με 5/10 τρίποντα ο ΠΑΟΚ…

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός (με Μπολομπόι, Μακίσικ, Σλούκα) έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, ειδικά μετά την μίνι διακοπή από την αχαρακτήριστη συνμπεριφορά του Λαρεντζάκη (έβριζε συνεχώς τοπν Φράνκε και έκανε χειρονομίες στο κόσμο). Και με Βεζένκοφ στο πάγκο… Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους, πήραν επιθετικά ριμπάουντ, τα λέι απ ήταν πολύ εύκολα και σερί στην αδυναμία των γηπεδούχων να προλάβουν καν να κάνουν φάουλ, η ευστοχία από μακριά κυρίως με Σλούκα αποκαταστάθηκε και οι ερυθρόλευκοι (+12ρ) προηγήθηκαν 34-54 (18΄) με 12/15 δίποντα και 7/13 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ είχε χάσει φρεσκάδα, δεν μπορούσε να επιτεθεί σωστά, πανικοβλήθηκε και ουσιαστικά παραδόθηκε σε αυτό το διάστημα. Αόρατοι σε άμυνα και επίθεση Χαντς, Ρένφρο, Πόλει… Στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε 7/11 δίποντα, 7/19 τρίποντα, -13 ριμπάουντ (7-20), -6 ασίστ (10-16, +4 κλεψίματα (6-2) και -2 λάθη (6-8) στα 20/31 σουτ του Ολυμπιακού (7/14τρ). Ουσιαστικά στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 σουτ και ο ΠΑΟΚ 6/14.

Μια προσπάθεια του ΠΑΟΚ να ξαναμπει στο ματς (47-57 στο 22΄) δεν είχε συνέχεια, αφού οι ψηλοί του Ολυμπιακού μέσα από τις περιστροφές έκαναν την δουλειά (49-69 στο 25΄). Ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα με το υπόλοιπο διάστημα απλά οι δευτεραθλητές Γιούρολιγκ να κάνουν εύκολη συντήρηση (εντυπωσιακό το πως πίεζαν στο +20) και ο ΠΑΟΚ να σκέφτεται το τέλος της σειράς τη Κυριακή στο ΣΕΦ. Πάντως για ένα διάστημα στην 4η περίοδο έβγαλε ένταση, πίεσε τον Ολυμπιακό αλλά του έλλειψαν δύο μεγάλα σουτ για να διεκδικήσει το ματς (άστοχος στο -12 πολλές φορές). Πέρα από την άκρατη τσαπατσουλιά και το πως ο κάθε ένας θα βελτιώσει τα στατιστικά του…

Δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97

Διαιτητές: Tσαρούχα, Τσώνος, Μηλαπίδης

ΠΑΟΚ (14/24δ, 11/32τρ, 16/20β, 24ρ, 19ασ, 10κλ, 14λ): Φράνκε 18 (4/8τρ), Ράιλι 27 (4/9τρ, 9/9β, 4ασ, 4κλ, 6λ), Τσιακμάς, Χαντς 6 (2/6τρ), Μαργαρίτης 2, Πόλεϊ 5 (2/6σ), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 8 (2/4σ), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3 (1), Ρένφρο 6 (10ρ, 8ασ, 2κλ)

Ολυμπιακός (24/35δ, 10/27τρ, 19/22β, 38ρ, 28ασ, 9κλ, 13λ): Ουόκαπ 4 , Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 2, Πάπας, Φαλ 15 (7/8δ, 11ρ, 4ασ), Σλούκας 23 (4/5δ, 4/6τρ, 5ρ, 8ασ), Βεζένκοφ 17 (5/7σ), Παπανικολάου 9 (4/10σ, 4ρ, 7ασ), Μπολομπόι 10 (11ρ), Πίτερς 6 (2/2τρ), Μακίσικ 9 (3/7σ)

Καλαμπόκης, Ζιάγκος, Κατσίβελης, Νίκος Κούβελας, πατήρ Βεζένκοφ, Ιατρίδης, Καραγιαννίδης, Βιολίδης… μεταξύ των θεατών στις κερκίδες του PAOK SPORTS ARENA.