ΠΑΟΚ: Ηττήθηκε 97-85 στο ΟΑΚΑ, αλλά έκανε ένα βήμα μπροστά (82-80 στο 34΄)

Στο 2ο ημίχρονο με την ΑΕΚ η ομάδα εξαφανίστηκε και συνετρίβη (όσοι είδαν το ματς ΑΕΚ-Μαρούσι θα μελαγχόλησαν). Με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 97-85, αλλά έκανε ένα βήμα πιο μπροστά. Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, κακή 3η περίοδος, επιστροφή στην 4η και υποταγή στο τελευταίο τρίλεπτο…

Ο Παναθηναϊκός σε χαλαρούς ρυθμούς με πολλές δοκιμές σε σχήματα και καταστάσεις ανέβασε το ρυθμό του στην 3η περίοδο και όταν τα… χρειάστηκε, ο Αταμάν επιστράτευσε τα πυρηνικά του (Μήτογλου κυρίως που έκανε πάρτι) για να καθαρίσει το παιχνίδι με μπόλικο άγχος στο τέλος. Τώρα ο ΠΑΟΚ στοχεύει σε τρία πολύ σημαντικά ματς, τα δύο στο BCL.

Τα 25/32 δίποντα του Παναθηναϊκού ήταν το κλου, μαζί με το οτι ο ΠΑΟΚ από το -16 πήγε στο -2 στο 36΄, δείχνοντας χαρακτήρα και εμπιστοσύνη στο πλάνο, αυτό που ορίζεται από το αδύναμο ρόστερ του. Όπως και το οτι η ομάδα ανάγκασε τον Αταμάν να επαναφέρει τους βασικούς στο τέλος για να κερδίσει. Καλός στη 4η περίοδο ο Φρίντρικσον με νταμπλ φίγκιουρ, αν ήταν σε καλύτερο επίπεδο και ο Μπελιάουσκας, ο Παναθηναίκός θα είχε μεγαλύτερα προβλήματα.

Ο Αρσενόπουλος δεν έχει παίξει καθόλου φέτος και άρχισε στη 5άδα στο ΟΑΚΑ (ο Χάρισον συνέχισε με θεραπείες, δεν έπαιξε και είναι αμφίβολος και για το Βελιγράδι), ενώ ο Αταμάν με τις πολλές επιλογές επίλεξε Καλλαϊτζάκη, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο, Ναν και Βιλντόζα, με τον τελευταίο να πιέζει τον Φρίντρικσον.

Χαλαρός αρχικά ο Παναθηναϊκός, που «κτυπούσε» μέσα στο καλάθι, ο Γκίλμορ σε οίστρο (11 πόντοι και… 11-15 στο 7΄), τα… έσπασε ο Μπελιάουσκας και οι διαιτητές σε κάθε επαφή στη ρακέτα του ΠΑΟΚ τιμωρούσαν με… πράσινα μάτια (10 βολές οι πράσινοι στο 7΄). Με καλές άμυνες ο Δικέφαλος προηγήθηκε 13-18 και 17-22 στο 10λεπτο παρά τις αλλαγές του Αταμάν και αφού με τα 6 λάθη των πρασίνων ο ΠΑΟΚ (5 κλεψίματα στο 10λεπτο) έκανε 8 περισσότερα σουτ (9/17 έναντι 5/9).

Και μάλιστα συνέχισε με πολύ προσεκτική άμυνα που οδηγούσε σε καλές συνεργασίες και λέι απ (17-26 στο 12΄)… Ο Ναν όμως άρχισε να γράφει (14π στο 20λεπτο), η πίεση των γηπεδούχων στην άμυνα αυξήθηκε, αλλά ο ΠΑΟΚ άντεχε (27-36 στο 15΄) δουλεύοντας καλά κοντά στο καλάθι του Παναθηναϊκού. Σταδιακά όμως οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να δυσκολεύονται επιθετικά (μόνο ο Άλστον ήταν συνεπής στο ποστ), ήταν άστοχοι σε σερί τρίποντα, αμυντικά είχαν ανισορροπία και… 38-38 (18΄) με επιθετικό φάουλ του Μπαλτσερόφσκι που έγινε… γκολ φάουλ από τους αγχωμένους διαιτητές.

Στο ημίχρονο (45-45) ο ΠΑΟΚ είχε 13/21 δίποντα, 5/11 τρίποντα, -11 βολές (17-6), -1 ριμπάουντ (14-13), +1 ασίστ (14-15) και -1 λάθος (7-6) κόντρα στα 15/23 σουτ των γηπεδούχων (4/8τρ).

Όπως αναμενόταν ο Παναθηναϊκός ανέβασε το τέμπο στην 3η περίοδο σε άμυνα και επίθεση, ο Μπελιάουσκας ήταν κακός, ο Σλούκας το πήρε πάνω του και σταδιακά οι γηπεδούχοι άρχισαν να κυριαρχούν απέναντι στον τρακαρισμένο ΠΑΟΚ, που δεν μπορούσε να κάνει τα βασικά (βολές για παράδειγμα). Η έλλειψη συγκέντρωσης αδυνάτησε και την περιφερειακή άμυνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρίποντα, τρανζίσιον και… 66-50 (26΄), με τους φιλοξενούμενους να μην βάζουν τίποτε και να τρώνε τα πάντα.

Κι όμως… Οι γηπεδούχοι νόμισαν οτι το παιχνίδι τελείωσε, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο πλάνο του και με ένα πολύ καλό διάστημα (μακρινά σουτ Άλστον και τρανζίσιον) μείωσε 82-80 (36΄), έχοντας και τους αγχωμένους γκρι, που δεν ήθελαν ο Παναθηναϊκός να μείνει κάτω από το +20. Άγχωμένος και ο Αταμάν, επανέφερε Μήτογλου και άλλους βασικούς, ο Γκίλμορ αποβλήθηκε με δύο ανύπαρκτα φάουλ, η πίεση αυξήθηκε και από την κερκίδα και… 87-80. Ο κάκιστος χθες Μπελιάουσκας έχασε το τρίποντο, ο Σλούκας σκόραρε, ο  Άλστον αστόχησε σε τρίποντο και όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

Διαιτητές: Καρπάνος, Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος

Παναθηναϊκός (25/32δ, 8/22τρ, 23/30β, 27ρ, 24ασ, 11λ): Καλλαιτζάκης 10 (5/6σ), Βιλντόζα 6, Γκάι 2, Μπαλτσερόφσκι 11, Σλούκας 11 (6/6β, 9ασ), Γκραντ 3, Λεσόρ 2, Ναν 21 (5/9δ, 3/4τρ, 4ασ), Αντετοκούμπο 6, Μήτογλου 19 (7/δ, 1/3τρ, 10ρ, 3ασ, 2κλ), Μαντζούκας 6

ΠΑΟΚ (20/37δ, 10/23τρ, 15/21β, 30ρ, 26ασ, 15λ): Σμιθ 8 (3/12σ, 7ασ), Γκίλμορ 14 (3/3δ, 2/2τρ, 6ρ, 2κλ), Τσιακμάς 3, Σχίζας 2, Τσαιρέλης 13 (7/8β, 4ρ), Φρίντρικσον 15 (6/9σ, 11ασ), Μαργαρίτης 5, Αρσενόπουλος, Άλστον 18 (4/8δ, 3/5τρ, 6ρ), Μπελιάουσκας 7 (2/8σ)