2ος Όμιλος Βορρά: Η ΜΕΝΤ έκλεψε την… παράσταση!

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στο παιχνίδι πολύ δυνατά με διάθεση να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό από νωρίς κάτι που κατάφεραν με πρωτεργάτες τους Παπαπασχάλη και ΜιχαηλίδηΗ ομάδα του κόουτς Ρεντζέπη ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο “τρέχοντας” επιμέρους σκορ 11-22 για να φέρει το ματς στον πόντο, 35-34 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Πιο συγκεντρωμένοι από τα αποδυτήρια βγήκαν οι γηπεδούχοι και κατόρθωσαν σταδιακά να χτίσουν μία διαφορά της τάξεως των 6-9 πόντων την οποία διατήρησαν ως το φινάλε παίρνοντας έτσι ένα ροζ φύλλο αγώνα το οποίο τους ανέβασε στον βαθμολογικό πίνακα (απέχουν μία νίκη από την κορυφή).

Ο Μαντουλίδης μπορεί να μην έχει κάνει ακόμα σεφτέ αλλά πάλεψε πάρα πολύ κόντρα στον Μακεδονικό ο οποίος “έπαιξε με τη φωτιά” αλλά δεν… κάηκε και έτσι “έπιασε” στην κορυφή τον ΛεύκιπποΟι Μακεδόνες έχτισαν μία διαφορά στην δεύτερη περίοδο (44-31 ημίχρονο) και πίστεψαν ότι είχαν… καθαρίσει τον ουραγό ΜαντουλίδηΟι Θεσσαλονικείς όμως επέστρεψαν στη διεκδίκηση του ματς κάνοντας το μάλιστα ντέρμπι προτού τελικά υποταχθούν με 80-75.

Ματσάρα έγινε στις Σέρρες, με τους τοπικούς Ικάρους να παίρνουν μία σπουδαία νίκη κόντρα στην ΔΕΚΑ με 68-67Οι γηπεδούχοι άρχισαν το παιχνίδι πολύ δυναμικά, 25-15 στο 10′, αλλά η συνέχεια άνηκε στην Ακαδημία Μπάσκετ του Νίκου ΧατζηβρέτταΗ ΔΕΚΑ λοιπόν αρχικά μείωσε σε 41-39 στο 20′ προτού προηγηθεί με 53-60 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτουΗ άμυνα των Ικάρων έσφιξε πάρα πολύ και έτσι η ανατροπή ήρθε με επιμέρους σκορ 15-7 στην τελευταία περίοδο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ενδέκατης αγωνιστικής στον τέταρτο όμιλο της Γ’ Εθνικής:

Διαιτητές: Κολοκυθάς-Αγραφιώτης Β.
Μακεδονικός (Γεροφώτης): Βαρδής 5(1), Τσαούσης 3, Καραθανάσης 3(1), Παλιαχάνης 10(1), Καραμπέκης 3, Κομμάτας 2, Φλιάτης 20, Λυχριδάς, Τσιόγκας 16, Πρωτούλης 18(2).
Μαντουλίδης (Καραμανώλης-Ρεφατλλάρι): Δημητρόπουλος 4, Μπάρμπας 4, Μπακογλίδης, Τάκης 11(3), Φόρογλου 22(4), Λαγός 6, Κεραμάρης 16(1), Μαλανδρής 7, Ντίαθ 3, Ντολόπουλος, Στεργιόπουλος.

Ζέφυρος-Κένταυρος Καλλικράτειας 68-60
Δεκάλεπτα: 22-18, 29-27, 50-38, 68-60
Διαιτητές: Ντούρας-Μπακάλης
Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Αποστόλου 14(4), Κουλαξής 14(1), Ματενίδης 12, Γιαννάκης 2, Καρκανιάς, Παγωνίδης, Μόρας, Κατιρτζίδης, Ζωγράφος 10, Συμεών, Σαρρής 13(1), Καραγιαννάκης 3.
Κένταυρος Καλλικράτειας (Γιοβάννης): Κωνσταντινίδης 10(1), Βελισσαρίου, Πιτσούλης Τ., Πιτσούλης Α., Μιχαηλίδης 1, Παρασκευάς 7, Χατζηλάμπρου 4, Βούκα, Δασκαλάκης 8, Κιτσούλης 30(3).

ΜΕΝΤ-Λεύκιππος Ξάνθης 65-59
Δεκάλεπτα: 24-12, 35-34, 56-48, 65-59
Διαιτητές: Μπούγλος Π.-Τοπαλίδης
ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Φόρογλου 2, Καμπίτσης, Παπαπασχάλης 14(1), Ζεϊμπέκης, Ρόπουτης 6(2), Γκύζης 8(1), Μιχαηλίδης 17(3), Μπέλλος 3(1), Γκαντίδης, Πασχαλίδης 5, Μανδράς, Σιόλογκας 10.

Λεύκιππος Ξάνθης (Ρετζέπης-Βαχαρίδης): Νταβουλτζόπουλος 8, Ιορδάνογλου 10(1), Στεργίου, Ζαμπάκης 10, Βοϊβατόπουλος 14, Χρήστου 9, Νικολόπουλος 6(2), Μακαρατζής, Γρούδος 2, Παλλάκης.

Δεκάλεπτα: 23-9, 39-31, 56-49, 77-68
Διαιτητές: Σελεβός-Κωνής
Ελπίδα Αμπελοκήπων (Γκούμας-Γουλτίδης): Πασούδης 13(3), Φωτόπουλος 12, Μπόζιτς 4, Σαμαράς 2, Μύθιλλος, Δημάκης 4(1), Βουλγαράκης 14(4), Μητρόπουλος 6(2), Σπουργίτης 1, Μαρκόπουλος 2, Συμεών 3.

Μέγας Αλέξανδρος (Κασαπίδης): Γκολέμας 7, Μακούλης 6(1), Τσαουσίδης 5, Μαδεμλής 3, Γιαχανατζής 13(1), Νικολάτος 5(1), Κωνσταντινίδης 2, Ορφανίδης 4, Μέλλιος, Πισιώτης 1, Χατζηβούρκογλου 17(5), Πολυμένης 5.