Α1 Γυναικών: Λύγισε στη Λευκάδα ο ΠΑΟΚ, ήττα και ο Παναθλητικός!

Στην Λευκάδα η Νίκη παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ επικράτησε άνετα του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με 76-62 και πήρε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη που την έφερε στην 4η θέση της βαθμολογίας.. Το συγκρότημα του Νίκου Δουβίτσα πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ. Γουάιτιντ, Ντάναμ και Οστρια ήταν οι κορυφαίες για την Νίκη, ενώ από τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ η Λολίτα Λύμουρα ήταν απελπιστικά μόνη της.

Μεγάλη νίκη στην παράταση πήρε ο Πρωτέας Βούλας, που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε με 69-64 του Πανιωνίου, κάνοντας ένα πολύ σπουδαίο βήμα στην μάχη για την αποφυγή των play-out. Για να φτάσει όμως ο Πρωτέας στην νίκη έπρεπε να κάνει ένα πολύ μεγάλο come-back καθώς ο Πανιώνιος είχε προβάδισμα 9 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου με τις γηπεδούχος όμως να αντιδρούν και αφού αρχικά ισοφάρισαν στη συνέχεια πήραν τον αγώνα στην παράταση.

Τζόουνς με 19 Γκόβαν με 15, Ντέλβα με 11 και Κολάτου με 10 ήταν τα πρώτα βιολιά της ορχήστρας του Πρωτέα, ενώ από τον Πανιώνιο η Σπαθάρου είχε 14 και η Σεμανιάκου 10

Στην Καλλιθέα ο Αθηναϊκός χάρις τους 26 πόντους που σημείωσε η Λίτλ έφυγε από την έδρα των Εσπερίδων με την νίκη καθώς επικράτησε με 76-69 και βελτίωσε την βαθμολογική του θέση.Πλέον το συγκρότημα του Βύρωνα βρίσκεται στην 5η θεση μάζι με την Νίκη Λευκάδας.

Ο Αθηναϊκός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 42-28 βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Οι Εσπερίδες αντέδρασαν στην 3η περίοδο έβγαλαν ενεργεία σε άμυνα και επίθεση μειώνοντας στους 2 ποντους(54-56 στο 30ο λεπτό). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Αθηναϊκός ήταν καλύτερος και έφτασε άνετα στην νίκη με 79-69.

Στο κλειστό της Λεωφόρου ο Φάρος είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στον Παναθηναϊκό με το τελικό 67-41 να έρχεται φυσιολογικά και να δίνει ακόμα ένα ροζ φύλλο στην ομάδα του Κερατσινίου το 14ο για φέτος σε αντίθεση με τις «πράσινες» που παραμένουν χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μάλιστα η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στο Γιώργο Λιβάδη να ρίξει στο παρκέ τις νεαρές παίκτριες του ξεκουράζοντας αρκετές βασικές εν όψει της συνέχειας. Τον αγώνα παρακολούθησε από τις εξέδρες και ο πρώην τεχνικός του Παναθηναϊκού Πέτρος Πρέκας που είχε και εγκάρδιες συνομιλίες στο τέλος του αγώνα με αρκετές παίκτριες με τις οποίες είχε συνεργαστεί στο παρελθόν.

Τέλος στο ΔΑΚ Γλυφάδας ακόμα μια κατοστάρα έγραψε ο Ολυμπιακός που διέλυσε με 102-56 τον Ολυμπιακό Βόλου συνεχίζοντας την αηττητη πορεία του. Κορυφαία για τις Πειραιώτισσες ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με τις Μάλτση, Καλτσίδου και Μακόλι να δίνουν πολλές λύσεις.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά τετράδας σημείωσε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου για την 15η Αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε στο κλειστό του Επταπυργίου του Παναθλητικού με 67-48 θέτοντας υποψηφιότητα για τα πλέι οφ.