Αδικαιολόγητη λευκή πετσέτα

Και φυσικά πέρα από τις ευθύνες εντός παρκέ υπάρχουν και αυτές εκτός για όσους σχεδίασαν και εξέλιξαν μια ομάδα χωρίς «1» και «5». Βέβαια η διαφορά με Βόλτερς (τρομερός), Λάμπε, Μέρφι (1ο ημίχρονο), Ατσούρ ήταν χαοτική.

Από την αρχή το αμυντικό τρανζίσιον του ΠΑΟΚ ήταν τραγικό. Άμυνα με τα μάτια, καμμιά διάθεση, πάθος μηδέν… Οι φιλοξενούμενοι με το ατομικό τους ταλέντο έκαναν όργια. Βόλτερς, Λάμπε, Μέρφι σε… τρελλό φεγγάρι έβαζαν τα πάντα αλλά παράλληλα τιμωρούσαν και τον ΠΑΟΚ για την συμπεριφορά του. Σε κάθε φάση οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν τρία μέτρα μακριά από τους αντιπάλους τους. Οι Τούρκοι στην άμυνα ξεπερνούσαν τις δυσκολίες χωρίς κόπο αφού ο Μαργαρίτης μέχρι και 0/3 βολές είχε σε φάουλ που κέρδισε σε προσπάθεια του για τρίποντο. Η διαφορά μεγάλωνε σταδιακά (8-18, 10-27, 18-38, 18-43, 22-52 στο 17.30) με την Μπεσίκτας να έχει στο ημίχρονο 11/19 δίποντα, 10/17 τρίποντα, +6 ριμπάουντ, +8 ασσίστ και τον ΠΑΟΚ 0/9 τρίποντα. Όταν στην 3η περίοδο ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να παίξει άμυνα και όταν Βασιλειάδης, Χάτσερ, Μάρκοβιτς βρήκαν έξι τρίποντα, η διαφορά μειώθηκε στους 9 (57-66 στο 27’ ). Ο Βόλτερς όμως είχε τον τρόπο να φρενάρει τον ΠΑΟΚ (61-76 στο 31.30), οι επθέσεις του ΠΑΟΚ γινόταν από λάθος παίκτες καιο Ατσούρ με δύο κολλητά τρίποντα τελείωσε το ματς (65-84) στο 33.30, αφού αποθέματα ο ΠΑΟΚ να επιστρέψει δεν είχε.