“Αυτοκτονία” Άρη στη Λάρισα, 68-67 πρόκριση για τους Θεσσαλούς με βολές στο τέλος! VIDEO+STATS

Με τρεις βολές του Θριτ σχεδόν σε νεκρό χρόνο ο Άρης έχασε και αποκλείστηκε από τη Λάρισα με 68-67 σε ένα ματς που ήταν… δικό του. Αδίκησε τον εαυτό του ο Άρης στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν για το Κύπελλο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν στόχο στα δύο πρώτα λεπτά του αγώνα. Ωστόσο στη συνέχεια ο Άρης με καλή κυκλοφορία και με τρία τρίποντα (Κάουαν, Γουίλιαμς, Χάνλαν) έφτασε στο 2-11 στο 5’, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-16, βγάζοντας καλές άμυνες μέσα στη ρακέτα.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης δεν εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων (3/18 σουτ, 0/5 τρίποντα στο 14’). Έφτασε ως το 11-20 και η Λάρισα με πρωταγωνιστή τον Χάτσον έτρεξε επί μέρους σκορ 12-2 για το πρώτο της προσπέρασμα, πριν οι «κιτρινόμαυροι» ισοφαρίσουν σε 23-23 για το ημίχρονο.

«ΒΡΟΧΗ» ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ

Ο Άρης μπήκε στην τρίτη περίοδο όπως ακριβώς στην πρώτη: με δύο τρίποντα κατά σειρά από Κάουαν και Γουίλιαμς για το 25-29. Ακόμα δύο από τον Αμερικανό και ένα από τον Νετζήπογλου έκαναν το 35-42 στο 28’, όμως η Λάρισα, που έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον τραυματία Χάτσον, επανήλθε, ισοφαρίζοντας σε 44-44 για την τρίτη περίοδο.

Με τον Σπαν να βάζει δύο σερί τρίποντα η Λάρισα προσπέρασε 50-47, με τον Άρη να απαντάει με σερί 0-10 για το 50-57, με τον Λόκετ να δίνει πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση.  Με τον Ζάρα όμως να βρίσκει 10 πόντους (τρία τρίποντα) και σε συνδυασμό με τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» η Λάρισα έκανε το 63-60 στο 38’.

ΜΕ ΧΑΝΛΑΝ ΚΑΙ ΓΟΥΙΛΙΑΜΣ, ΑΛΛΑ…

Εκεί «μίλησε» ο πιο έμπειρος του Άρη και αρχηγός του, Ολιβιέ Χάνλαν. Με προσωπικές ενέργειες έκανε το 63-64 και στη συνέχεια με νέο τρίποντο ο Γουίλιαμς έγραψε το 65-67 (39’). Κρουμπάλι και Κάουαν έκαναν βήματα σε επιθέσεις για Λάρισα και Άρη αντίστοιχα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος τη νίκη με τρεις βολές του Θριτ -ήταν και οι μοναδικές του στον αγώνα- μετά από φάουλ του Τζούστον…

Στην τελευταία επίθεση με 1” να μένει για το φινάλε, ο Άρης δεν πρόλαβε να κάνει σουτ…

Δεκάλεπτα: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67.

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Ουάσιγκτον 4, Χάτσον 7 (1), Θριτ 6 (1), Κρουμπάλι 11, Τσαϊρέλης 10, Σαχπατζίδης 1, Ζάρας 13 (4), Φόρτσουν 5 (1), Σπαν 9 (3), Καράμπελας 2.

Άρης (Καστρίτης): Τζούστον 2, Κάουαν 16 (3), Σιδηροηλίας 2, Πουλιανίτης, Λόκετ 6, Νετζήπογλου 8 (1), Γουίλιαμς 17 (5), Χάνλαν 14 (1), Κώττας 2.

Δείτε ΕΔΩ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα.