Αμερικανικός βομβαρδισμός στον ΠΑΟΚ!

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με άστοχες προσπάθειες τον αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να έχει στην πεντάδα από την αρχή τον νεοφερμένο Νταρνέλ Τζάκσον. Με καλάθια του Γκρέι, του Ουίγκινς και κυρίως του Μαργαρίτη για τον ΠΑΟΚ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7′ με 14-8. Ο Γκος με τρίποντο έκανε το 14-13, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 17-13, ο Κρουμπάλι μείωσε σε 17-15 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-15.

Με τρίποντα των Γκρέι, Γκος το σκορ πήγε στο 22-18 με τον ΠΑΟΚ να έχει πρόβλημα ρυθμού στην επίθεση, με μεγάλη αστοχία. Αντίθετα ο… Γκρέι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα, αφού είχε ήδη 13 απ’ το 25 πόντους του Λαυρίου, μέχρι τότε, και μετά έκανε με νέο τρίποντο το 28-21 με το 4ο του τρίποντο! Ο Ζάρας έδωσε ανάσα για το 28-24, στο 13′, Το σόου του συνεχίστηκε, παρά το μαρκάρισμα του Χρυσικόπουλου, με νέα “βόμβα” για το 33-24, με τους “ασπρόμαυρους” να είναι άστοχοι στις δικές τους προσπάθειες. Στο 15′ το Λαύριο έφτασε στο +10 με καλάθι και φάουλ του Νίξον (38-28), ενώ ήταν χαρακτηριστικό ότι τα φάουλ εκείνη τη στιγμή ήταν 10-5 υπέρ του ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να έχουν μόλις 5 σε… 15 λεπτά αγώνα. Ο Νίξον βρήκε πάλι χώρο για το 40-28 παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Γκρέι, ενώ ένα κλέψιμο του Λάκι Τζόουνς μείωσε σε 42-33. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους και ο ΠΑΟΚ έπαιζε κακή άμυνα περιφερειακή για να “κλείσει” το ημίχρονο με 48-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν άλλαξε, ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να είναι άστοχος και εκνευρισμένος και το Λαύριο έφτασε στο 51-37 και στο 53-41. Ο Λάκι Τζόουνς μείωσε σε 54-46 στο 25′, αστόχησε όμως σε ελεύθερο τρίποντο και το Λαύριο με αιφνιδιασμούς ξέφυγε και πάλι με 58-46. Τη σκυτάλη από τους Γκρέι, Νίξον πήρε ο Ουίγκινς για τους γηπεδούχους για το 64-49, ενώ ήρθε και η αποβολή (!) του Χρυσικόπουλου από τους διαιτητές με δύο τεχνικές ποινές για επεισόδιο με τον Λαμπ, για να… “δέσει το γλυκό” για τον ΠΑΟΚ. Η τρίτη περίοδος έληξε με 68-54 για τους γηπεδούχους. που υπερτερούσαν σε ενέργεια.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την τελευταία προσπάθεια στο 4ο δεκάλεπτο αλλά οι τεχνικές ποινές των διαιτητών σε βάρος του ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν με θύμα τον Τσόχλα. Έτσι με τρίποντο του Νίξον έγινε το 73-54 και με καλάθι και φάουλ το 76-54. Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία, διατηρούσαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (81-59 στο 35′) και ολοκλήρωσαν τον αγώνα στο ίδιο τέμπο με 90-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-35, 68-54, 90-72

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 5, Κακλαμανάκης 7, Μέγιερ 8, Γκρέι 19 (5), Γουίγκινς 18 (8/9 δίποντα), Τζόνσον 6, Λεγκίκας, Κουζέλογλου 2, Νίξον 16 (1), Λαμπ 9.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης 15 (7/10 δίποντα), Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 8, Γκος 12 (2), Τζόουνς 10 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 3, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας, Ζάρας 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1).