Άμυνα και διαιτητές έφεραν την ήττα (89-94)

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη είχε στιγμές αδράνειας στην άμυνα και τις πλήρωσε απέναντι στους ταχύτατους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 10 νίκες στα τελευταία 11 ματς. Όμως ο Άρης έπεσε θύμα και των διαιτητών, οι οποίοι μέχρι και εκπρόθεσμο τρίποντο του Λαυρίου μέτρησαν, ενώ οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στις βολές πολλές φορές στο τέλος με φάουλ που μόνο οι ίδιοι έβλεπαν. Αποκορύφωμα τα βήματα στο 83-87 που βαφτίστηκαν φάουλ.

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τσάλμερς, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου και Χαριτόπουλο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά στην άμυνα και μπλόκαραν τους φιλοξενούμενους. Αυτό επέτρεψε στον Άρη να προηγηθεί με 10-4 στο 5’. Μετά το τάιμ άουτ του Σερέλη, το Λαύριο βρήκε ρυθμό επιθετικά και προηγήθηκε με 14-17, αλλά ο Άρης με τον Κουζέλογλου μπροστάρη (6 πόντοι, 7 ριμπάουντ) έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-17.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Άρη ακόμα και κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα να μετατρέψει το 21-19 σε 23-29 με επιμέρους 2-10. Το τάιμ άουτ του Καμπερίδη μεταμόρφωσε τους «κιττρινόμαυρους». Χτυπώντας μέσα στο καλάθι και με τους Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς να φτάνουν τους 7 πόντους έκαστος και τον Κουζέλογλου τους 9, ο Άρης έκανε επιμέρους 19=5 και πέρασε με 42-34 στο 18’. Όμως το Λαύριο τιμωρεί κάθε αδράνεια. Και ο Άρης αδράνησε σρτο τελευταίο δίλεπτο, με αποτέλεσμα ένα γρήγορο 1-11 των φιλοξενούμενων, που έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-45.

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και το Λαύριο προηγήθηκε με 47-54. Ο Τσάλμερς κρατούσε τον Άρη και με 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε σε 58-62. Ο Γερομιχαλός έφτασε τα τέσσερα τρίποντα και το Λαύριο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-67.

Ο Άρης προσπαθούσε να μείνει ζωντανός με νύχια και με δόντια και με Λιιτλ Ντραγκίτσεβιτς μείωσε σε 68-72. Όμως το Λαύριο με συνεχόμενα κερδισμένα φάουλ και εκμεταλλευόμενο τις αδράνειες του Άρη κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 11 πόντους (73-84). Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα και μείωσαν σε 79-85 στα 1’.28’’ πριν από το τέλος. Το τρίποντο του Λιτλ έγραψε το 83-87, όμως αντί για να δώσουν βήματα στον Ντιαλό οι διαιτητές έδωσαν φάουλ και στα 39’’ (83-89). Ο Λιτλ και ο ΝτεΚόζι αστόχησαν σε τρίποντα, όμως στη συνέχεια ο πρώτος και ο Τσάλμερς με ισάριθμα μακρινά σουτ έγραψαν το 89-92 στα 4’’ αλλά οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στις βολές και το ματς τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94.