Ανατροπή και διπλό με Πρίντεζη

Με τους Έλις, Ζαν-Σαρλ, Παπανικολάου, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Μόνο τις δύο πρώτες άμυνες έβγαλαν οι Πειραιώτες στην αναμέτρηση, καθώς στη συνέχεια δεν ήθελαν να παίξουν… άμυνα, ενώ πόντους στην επίθεση έδινε μόνο ο Σλούκας. Το αποτέλεσμα, ήταν να «ζεσταθεί» ο Ερυθρός Αστέρας έξω από τα 6,75μ. και με απανωτά τρίποντα να πάει στο 14-5, στα πρώτα πέντε λεπτά. Μετά προστέθηκαν και τα εύκολα λάθη από τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με τους γηπεδούχους να νιώθουν ολοένα και πιο άνετα στο παρκέ, όπου όποιος ερχόταν από τον πάγκο έκανε το… κομμάτι του, με τους Ο’ Μπράιαντ και Νταβιντόβατς να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +16 (30-14), στο 9’. Στο τελευταίο λεπτό, το καλάθι του Σλούκα διαμόρφωσε το πολύ κακό 30-16.

Οι Πρίντεζης και Χάρισον μείωσαν στο -11 (32-21) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως ορισμένα λάθη έδωσαν ξανά την ευκαιρία στους Σέρβους να ξεφύγουν στο +14 (37-23). Με τον ορεξάτο Σπανούλη, η διαφορά μειώθηκε στο -10 (37-27) στο 15’, αλλά παρά την καλή άμυνα, η «ερυθρόλευκη» επίθεση είχε κολλήσει, εξαιτίας των λαθών και έτσι το σκορ παρέμενε ίδιο για τα επόμενα δύο λεπτά. Από το 17’ και μετά, το παιχνίδι άρχισε να «ζωντανεύει». Κι αυτό γιατί, με τους Σπανούλη και ΜακΚίσικ, η ομάδα του Πειραιά έτρεξε στο παρκέ και βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Από την άλλη, όμως, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν τα επιθετικά τους ριμπάουντ και έτσι διατηρούσαν σταθερά μία απόσταση ασφαλείας (45-35), με τις δύο βολές του αρχηγού στο τέλος να διαμορφώνουν το 45-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους Πρίντεζη και Σλούκα, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ στην επίθεση στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά άρχισε να… ζεσταίνεται ο Λόιντ και έτσι ο Ερυθρός Αστέρας διατηρούνταν στο +8 (50-42), μέχρι το 22’. Εκεί, όμως, άρχισε να παίρνει… μπρος ο Χάρισον και με τρία σερί τρίποντά του ξεκίνησε την αντεπίθεση για την ολική ανατροπή για την ομάδα του Πειραιά, η οποία με τον Έλις πήρε και το προβάδισμα (52-54), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό και πήγε περισσότερο στην επαφή, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως με βολές και το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς. Ωστόσο, με τρίποντο του Λαρεντζάκη στην τελευταία επίθεση, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκλεισε μπροστά (62-61) την τρίτη περίοδο.

Ο Λαρεντζάκης, ο οποίος είχε «επιστρατευτεί» στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, συνέχισε τις καλές άμυνες και στο τέταρτο, όπου με ένα δικό του τρίποντο και τους Σπανούλη-Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (61-70), στο 33’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει απανωτά επιθετικά ριμπάουντ και να πλησιάζει στον πόντο (69-70). Εκεί, ήρθε άλλο ένα τρίποντο του «Λάρι» και μία βολή του Μάρτιν για το +5 (69-74), με τους Σέρβους να επιστρέφουν ξανά (74-76), στο 36’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε σερί επιθετικά φάουλ, με τους Λόιντ και Ο’ Μπράιαντ να βάζουν μπροστά τον Ερυθρό Αστέρα (78-76), στο 39’. Ο Πρίντεζης έφερε το ματς στα ίσα (78-78), με τον Σπανούλη να κάνει 1/2 βολές στα 8,6’’ πριν τη λήξη, για το 78-79. Το ίδιο με τον αρχηγό έκανε ο Ο’ Μπράιαντ (79-79) στα 6,8’’, με τον Πρίντεζης στην τελευταία επίθεση να πετυχαίνει το καλάθι και φάουλ, να αστοχεί στη βολή, αλλά ο Ολυμπιακός να παίρνει τη νίκη με το τελικό 79-81!

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο’ Μπράιαντ 16 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόλντεν 13 (3), Λόιντ 13 (3/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουσκόκοβιτς 2, Νταβίντοβατς 8 (3/11 σουτ), Λάζιτς 3 (1), Ριθ 7 (1), Ντόμπριτς 5 (1), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κούζμιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (4/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 1, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 16 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα), Τζένκινς, Έλις 4 (2/2 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/4 σουτ)