Άνετα η Αργεντινή τη Νότια Κορέα

Πέντε παίκτες της «αλμπισελέστε» ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Λαπροβίτολα να ήταν πρώτος σκόρερ με 17π., τον Σκόλα να τον ακολουθεί με 15π. και 9 ριμπάουντ, τον Ντεκ με 12π. και τους Καμπάτσο και Βιλντόσα να είχαν από 11 και 10 πόντους ο καθένας.

Από τους Ασιάτες, σχεδόν μόνος του… πάλευε ο Ρα με 31 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ στους 15π. σταμάτησε ο Λι.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στα πρώτα επτά λεπτά, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (11-11). Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο η Αργεντινή βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα 11-0 (22-11), με μπροστάρη τον Καμπάτσο. Στη δεύτερη περίοδο, η «αλμπισελέστε» διατηρούσε τον έλεγχο, αλλά και τη διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +15 (43-28).

Με την ίδια… φόρα μπήκε η Αργεντινή και στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Καμπάτσο και Λαπροβίτολα έφτασε στο +25 (65-40), στο 28’, με τη λήξη της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει στο +27 (71-44). Το τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα, με τις άμυνες να ήταν πιο χαλαρές και το σύνολο της Λατινικής Αμερικής να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-28, 71-44, 95-69