Άνετα η Αρμάνι τον Ερυθρό Αστέρα, έπιασε κορυφή! VIDEO

Η Αρμάνι επέστρεψε άμεσα στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση 79-62 του Ερυθρού Αστέρα στο Μιλάνο, παιχνίδι που με το οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Ιταλοί κυριάρχησαν πλήρως στο ματς, επιβάλλοντας από την αρχή τον δικό τους ρυθμό και ήδη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο είχαν «καθαρίσει» το ματς με +20 (24-4). Κάπως έτσι λοιπόν εύκολα και απλά, το σύνολο του Έτορε Μεσίνα… ξετύλιξε το δώρο της Μπαρτσελόνα, η οποία νωρίτερα ηττήθηκε από την Μακάμπι, πιάνοντας τους «μπαλουγκράνα» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-1.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σιλντς με 18 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθησαν πρόσφεραν οι Τρόι Ντάνιελς (12 πόντοι) και Ντίνος Μήτογλου (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ). Για τους Σέρβους, πάλευε μόνος του ο Λούκα Μίτροβιτς με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το ματς:

Η Αρμάνι μπήκε αποφασισμένη να δώσει απαντήσεις μετά την ήττα που υπέστη την Τρίτη από την Μπάγερν στο Μόναχο. Παίζοντας εκπληκτική άμυνα και με τον Σιλντς πρώτο «βιολί» στο εκτελεστικό κομμάτι, η ομάδα του Μιλάνου βρήκε 13 αναπάντητους πόντους στην αρχή του αγώνα, κρατώντας τον Ερυθρό στο μηδέν για κάτι περισσότερο από έξι λεπτά (13-2 στο 6′)! Δύο σερί τρίποντα του Ντάνιελς, αλλά και ένα γκολ φάουλ του Μήτογλου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (24-4), με το δεκάλεπτο να κλείνει 24-6 με δίποντο του Ντόμπριτς.

Το εκρηκτικό ξεκίνημα έφερε έναν μικρό εφησυχασμό στους γηπεδούχους, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Σέρβοι οι οποίοι με αντεπίθεση διαρκείας και με τους Ντόμπριτς-Μίτροβιτς να προσφέρουν σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα μείωσαν μέχρι τους 11 (36-25 στο 18′). Με καλάθια των Μήτογλου και Σιλντς, η Αρμάνι ανέβασε τη διαφορά στα… αρχικά επίπεδα, κλείνοντας το ημίχρονο με 43-27.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ιταλούς να κρατούν με χαρακτηριστική ευκολία τη διαφορά σε διψήφιες τιμές, πατώντας το «γκάζι» όποτε χρειαζόταν. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +12 (62-50), με το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο να αποκτάει νωρίς-νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα, όταν με ένα γρήγορο 8-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (72-53 στο 33′), με το τελικό σκορ να ήταν το 79-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 43-27, 62-50, 79-62.

Αρμάνι Μιλάνο-Ερυθρός Αστέρας: 79-62