Άνετα στον τελικό του Κυπέλλου η ΑΕΚ

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ζορίστηκε μόνο για 17-18 λεπτά στο Αιγάλεω, αλλά πάτησε το γκάζι και με μπροστάρηδες τους Ματσιούλις και Ρογκαβόπουλο, προσπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού Διαγόρα Δρυοπιδέων (71-89)!

Ο αρχηγός της Ένωσης είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο ταλαντούχος φόργουορντ του «Δικέφαλου» πρόσθεσε 14 πόντους (με 4/5 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να δείχνει πιο συγκεντρωμένη στο πρώτο τρίλεπτο και να αποκτά «αέρα» 7 πόντων (2-9). Η απάντηση -και παράλληλα αφύπνιση- του Διαγόρα ήρθε διά χειρός Καράμπουλα, με τον έμπειρο φόργουορντ να σημειώνει 5 διαδοχικούς πόντους και να μειώνει (7-11 στο 5’).

Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι ανταπέδωσαν με 5-0 και απομακρύνθηκαν για πρώτη φορά με +9 (7-16 στο 6’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπλόκαραν επιθετικά στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν εκ νέου (13-18 στο 10’).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, ο «Δικέφαλος» έτρεξε σερί 7-0 και απομακρύνθηκε με +9 (16-25 στο 12’), ωστόσο κάπου εκεί βραχυκύκλωσε στην επίθεση και έσπασε τα… καλάθια.

Κάπως έτσι ο Διαγόρας έκανε πέτυχε επιμέρους 10-1 και ισοφάρισε μετατρέποντας το 18-27 (14’) σε 28-28 (17’). Ματσιούλις και Ρογκαβόπουλος όμως το πήραν… πάνω τους και σημειώνοντας 11 διαδοχικούς πόντους, έφεραν την Ένωση (28-39 στο 19’). Το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα 11 πόντων (30-41).

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπήκαν στην τρίτη περίοδο με στόχο να… τελειώσουν την υπόθεση-νίκη και να μην αφήσουν περιθώρια στους γηπεδούχους: με τους Ματσιούλις και Ρογκαβόπουλο να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν στο φινάλε του ημιχρόνου, έτρεξαν 14-4 και εκτοξεύτηκαν στο +21 (34-55 στο 24’).

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν διάθεση να σηκώσουν το πόδι από το γκάζι και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο έχοντας περισσότερες λύσεις από τον φιλότιμο Διαγόρα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να έχει διαφορά 27 πόντων (43-70).

Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε και ήταν… τυπική διαδικασία, παρότι στα πρώτα λεπτά της οι γηπεδούχοι το πάλεψαν και μείωσαν στο -15 (57-72 στο 33’) αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να ζητήσει τάιμ άουτ για να τα ψάλλει στους παίκτες του.

Ο… εξάψαλμος του Βυρωνιώτη τεχνικού έπιασε τόπο, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν το γκάζι και απομακρύνθηκαν εκ νέου με επιμέρους 10-2 (59-82 στο 35’). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν μια καλή ευκαιρία για δοκιμές προσώπων και σχημάτων από τους δύο προπονητές, με την ΑΕΚ να φτάνει στο 71-89, που της χάρισε το εισιτήριο για τον τελικό Κυπέλλου της Κυριακής!

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Ζαβός): Αγγελόπουλος 13, Κουκάς 6, Καρβούνης, Λεβέντης, Καράμπουλας 22, Πολυτάρχου 13, Γονιδάκης, Καρασταμάτης 3, Παπαδόλιας 2, Βλάχος, Μαχαίρας 8, Γκιουζέλης 4

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 14, Τσάλμερς 2, Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 21 (8 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 7, Ζήσης 3 (7 ασίστ), Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 14 (4/5 τρ.), Γιαννόπουλος 7, Σλότερ 6, Γκραντ 5 (6 ριμπ.)

Πηγή: sport-fm.gr