Ανέτοιμος επιθετικά ο Άρης, νίκησε την ΙΒΒ – pics

Gallery item 1

Οι «κίτρινοι» παρουσίασαν στο παρκέ αυτό που πρεσβεύει τη φιλοσοφία του Βαγγέλη Αγγέλου. Μια ομάδα δηλαδή η οποία ξοδεύει πολύ ενέργεια στην άμυνα, ταυτόχρονα όμως έχει περιορισμένο ταλέντο στην επίθεση. Αυτό δε φάνηκε βέβαια στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς ο Άρης είχε ρυθμό στο παιχνίδι του αλλά και το περιφερειακό σουτ με τους Γκάρι Μπελ, Λάκι Τζόουνς. Κυρίως όμως είχε διαστήματα συνύπαρξης της καλής άμυνας με την παραγωγικότητα στην επίθεση. Έτσι προηγήθηκε με 9-1 (3’) και στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των δέκα πόντων (22-12) χάρη στο buzzer beater του Λάκι Τζόουνς.

Αυτό που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε από τα τέλη της πρώτης περιόδου και σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου ήταν να πάρει πόντους μέσα από τη ρακέτα. Δεν του βγήκαν οι συνεργασίες, ενώ στην άμυνα υπήρξαν αρκετές φάσεις όπου η αμυντική περιστροφή δεν ήταν αποτελεσματική. Τούτο έδωσε αρκετά ελεύθερα σουτ στην τουρκική ομάδα  με τους Γιαγκμούρ, Μπάμπιτς, ενώ μέσα από τη ρακέτα, σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της ΙBB ήταν ο Τεκίν. Η τουρκική ομάδα απάντησε με επιμέρους σκορ 14-26 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-38.

Ο Άρης παρέμεινε μη παραγωγικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως όμως δεν έβγαλε προσπάθειες μέσα από συνεργασίες. Συνέχισε να πατάει ελάχιστα στη ρακέτα της τουρκικής ομάδας, αλλά και να αντιμετωπίζει πρόβλημα στον περιορισμό του passing game της IBB. Η τελευταία με αιχμή του δόρατος τον Ντάμιαν Κούλιγκ όχι απλά διατήρησε τη διαφορά αλλά στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 46-56 καθώς ο Άρης περιορίστηκε σε κάποια σουτ έξω από τα 6.75 παίρνοντας βοήθειες από τον Γιώργο Αγγέλου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης έβαλε επιπλέον επιθετικότητα στην άμυνα ρισκάροντας με νταμπλ τιμ, προσπάθησε να χτυπήσει στο transition game και ροκάνισε τη διαφορά (58-59, 35’) για να ξεκινήσει το παιχνίδι και πάλι από το… μηδέν (63-63), 78’’ πριν το τέλος αλλά και να οδηγηθεί στην παράταση καθώς στις δικές της δύο επιθέσεις η IBB δεν βρήκε στόχο, ομοίως και ο Μποχωρίδης αλλά και ο Ραμόν Χάρις στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας από το κέντρο του γηπέδου.

Τα δύο εύστοχα τρίποντα από τους Νταλό, Μπελ έδωσαν στον Άρη διαφορά έξι πόντων (69-63) έπειτα από ένα λεπτό στην παράταση, τελικώς όμως το καλάθι που έκανε τη διαφορά ήταν αυτό του Διαμαντή Σλαφτσάκη (72-68), όταν οι Τούρκοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63 (κ.α.), 73-68

ΑΡΗΣ: Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8 (2), Φλιώνης 2, Μπελ 17 (4), Νταλό 9 (2), Χρηστίδης 3,  Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 5, Χάρις 2, Αγγέλου 11 (3)

IBB: Γκοντούρ 2, Γιαγκμούρ 15 (3), Κούλιγκ 16 (3), Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουνάλι 4, Καρλί, Μπουγιούκμπαϊρακ 2, Μπάμπιτς 9 (2), Τόμπσον 3.