«Απάντησε» με κατοστάρα στη Μόσχα η Αρμάνι

Η ιταλική ομάδα επικράτησε 102-93 στην Μόσχα και έφτασε στις επτά νίκες σε έντεκα αγώνες, αφήνοντας την ρωσική ομάδα σε ρεκόρ 2-10. Κορυφαίος των νικητών ο Σαβόν Σιλντς, ο οποίος με 26 πόντους (10/11 σουτ) έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα. Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι ΛεΝτέι-Πάντερ με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, 16 με 7 ασίστ πρόσθεσε στην συγκομιδή της Αρμάνι, που είχε συνολικά 13/19 τρίποντα και 28 ασίστ για 8 λάθη ο Ντιλέινι.

Από την Χίμκι, πολύ καλός ήταν ο Γερέμπκο με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και ισάριθμες ασίστ είχε ο Σβεντ και 18 πόντους ο Έρικ ΜακΚόλουμ.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με κινητήριο μοχλό στην επίθεση τον Ταρζέφσκι, προηγήθηκαν 14-8 πεντέμισι λεπτά μετά την έναρξή του. Η Χίμκι ήταν άστοχη και δεν μπορούσε να βρει λύση στην άμυνα κοντά και μακριά από το καλάθι και έτσι παρά τα εύστοχα σουτ των Σβεντ και Γερέμπκο, έμεινε πίσω 28-20 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τρίποντα των Σιλντς και Νταντόμε. Η Αρμάνι είχε ως εκείνο το σημείο το εξαιρετικό 77% (10/13) στα δίποντα και 8 ασίστ για μόλις ένα λάθος.

Ο Σιλντς συνέχισε να τα βάζει από… παντού και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, και έτσι η διαφορά πήγε για πρώτη φορά πάνω από διψήφιο υπέρ της Αρμάνι νούμερο, 35-23 στο 12’. Με σερί 8-0, η Χίμκι μείωσε σε 39-35 στο 16’, με το πρόβλημά της να παραμένει η άμυνα. Η διαφορά πήγε στους τρεις (42-45, 2’:35’’ πριν την ανάπαυλα), καθώς ο Μίκι είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και ο Σβεντ δημιουργούσε συνεχώς. Ντιλέινι και Σιλντς όμως πήραν το… όπλο τους και με συνεχόμενα καλάθια έφεραν στο +7 την Αρμάνι (έμεινε στα 2 μόλις λάθη στο πρώτο μέρος), 54-47 στο ημίχρονο.

Η Αρμάνι διατήρησε με το μέρος της τον ρυθμό και το προβάδισμα και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τον ΛεΝτέι να έχει πάρει την σκυτάλη στο σκοράρισμα για το 56-64 στο 25’. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν ανεβάσει και το ποσοστό τους στα τρίποντα στο 72,7% (8/11), καθώς η Χίμκι συνέχισε να παίζει άμυνα με τα… μάτια και κρατιόταν σε επαφή με το σκορ χάρη στον εξαιρετικό Γερέμπκο. Έτσι, οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά στους τέσσερις πόντους 68-72 υπέρ των ιταλών, που συνέχιζαν με αναλογία 21 ασίστ για 5 λάθη, ενώ είχαν 7-0 πόντους από αιφνιδιασμό και 14-4 από λάθη αντιπάλου.

Και πάλι η Αρμάνι όμως βρήκε λύσεις πίσω από τα 6.75μ. με τον Ρολ να εμφανίζεται από το… πουθενά, για το 80-70 στο 32’. Η απόσυρση του Σβεντ στον πάγκο, στέρησε κάθε δυνατότητα δημιουργίας για τους ρώσους και οι παίκτες του Μεσίνα προηγήθηκαν 87-75 έξι λεπτά πριν το τέλος, με τον αλάνθαστο Σιλντς να σκοράρει με κάθε τρόπο. ΜακΚόλουμ και Τίμα μείωσαν σε 80-89 στο 36’, ενώ δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μίκι, έριξαν ακόμα περισσότερο την διαφορά στο 88-93, με 2’:20’’ να απομένουν για την λήξη. Η Αρμάνι όμως έβγαλε και άλλον … άσο από το μανίκι, καθώς ο Πάντερ πέτυχε κρίσιμους πόντους και οριστικοποίησε την νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 47-54, 68-72, 93-102.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 13 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), ΜακΚόλουμ 18 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές), Τίμα 9 (3), Καράσεφ 3 (1), Ζαΐτσεφ, Μονρό 3, Γιόβιτς 2, Μπούκρ 8 (4/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γερέμπκο 20 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίκι 17 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 15 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 18 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι, Ρολ 8 (2), Ταρζούσκι 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιλέινι 16 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σιλντς 26 (6/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάινς 6 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντατόμε 3 (1)

Πηγή: sport-fm.gr