Απίστευτη νίκη της Μπάγερν επί της Φενέρ από το -20!

Οι Βαυαροί έκαναν ένα 50-26 στο δεύτερο μέρος απέναντι στη Φενέρ στο δεύτερο μέρος, για να αποσπάσει τρίτο σερί εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνος μετά την μεγάλη νίκη μέσα στην Μακάμπι και να φτάσει στο 3-1, έναντι 2-2 των Τούρκων.

Η γερμανική ομάδα είχε τον Λούτσιτς πρώτο σκόρερ και καθοριστικό με 18 πόντους, ενώ 17 είχε ο Ρέινολντς, κρυφός ήρωας ο Μπόλντουιν με καλάθι και κλέψιμο. Από την Φενέρ ο Γιαν Βέσελι είχε 25 πόντους.

Το ματς

Η Φενέρ μπήκε σαν τρελό φορτηγό στο παιχνίδι με την Μπάγερν και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο από το ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Βέσελι και τον Ουλάνοβας να σημειώνουν τους 14 από τους 16 πρώτους πόντους των Τούρκων έκαναν το 16-5, για να αυξηθεί στη συνέχεια η διαφορά πάνω από τους 20 (28-7) με τον Ντε Κολό να σημειώνει επτά πόντους και το σκορ να κλείνει στο 28-9 στην πρώτη περίοδο.

Στην 2η περίοδο με τον Βέσελι και τον Ουλάνοβας να είναι σταθεροί πυλώνες στο σκοράρισμα, η διαφορά διατηρήθηκε κοντά στους είκοσι πόντους, αφού παρά την προσπάθεια των Γερμάνων να κλείσουν την διαφορά, η Φενέρ συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και να κάνει τα ουσιώδη για να έχει μαξιλάρι στο +20 με το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου (45-25).

Με ένα δικό της 13-4 μέχρι τα μισά του 3ου δεκαλέπτου η Μπάγερν κατέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους για το 49-38, στο 26’, ενώ με καλάθι του Ραντόσεβιτς η Μπάγερν θα κλείσει την 3η περίοδο έχοντας κάνει 23-13, για το 58-48.

Η τρομερή αντεπίθεση της Μπάγερν που ήταν καταιγιστική στην τελευταία περίοδο, θα συνεχιστεί και με ένα 10-0 σερί οι Βαυαροί από τρίποντα του Λούτσιτς και του Γουάιλερ Μπαμπ θα κάνουν το 63-65 για να συμπληρώσουν ένα επιμέρους σκορ σε λιγότερο από 15’ 18-40 και να φτάσουν σε ανατροπή , σερί που θα ανέβει στο 12-0 για το 63-67 με τον Λούτσιτς να φτάνει τους 13. Ο Βέσελι με ένα δικό του 4-0 κάνει το 68-68, όμως ο Μπάλντουιν με δίποντο και αμέσως κλέψιμο, γέρνει την πλάστιγγα στην μεριά τον Γερμανών.

Ο Λούτσιτς κάνει το 68-71 με την κατοχή πάλι για τους Γερμανούς, ο Βέσελι δεν θα μπορέσει να πάρει ριμπάουντ σε άστοχο σουτ και ο Λούτσιτς με δύο βολές να κάνει το 68-73. Ο Ντε Κολό με τρίποντο θα γράψει το 71-73. Ο Λούτσιτς όμως θα φανεί πάλι ψύχραιμος για να διαμορφώσει το 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 45-25 , 58-48, 71-75

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον, Μπράουν 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Βέστερμαν, Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 18 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Πιερ 7, Μπαρτέλ 6, Βέσελι 25 (12/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Έντι (0/4 σουτ), Ντίξον 3 (1), Ουλανόβας 10 (2).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 7 (1/6 τρίποντα), Μπάλντγουιν 6 (3/13 σουτ, 4 κλεψίματα), Μπρέι, Ρέινολντς 17 (8/12 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Τόμας, Λούτσιτς 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντζέντοβιτς 10 (1), Αμέιζ, Τσίπσερ 2 (0/5 σουτ), Τζόνσον, Σίσκο 11 (3/4 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 4.

Πηγή: sport-fm.gr