Απίστευτος διασυρμός της Ούνιξ από την Φενέρ! VIDEO

Aπίστευτο και όμως αληθινό! Η Φενέρμπαχτσε έκανε μυθική εμφάνιση μέσα στην Τουρκία κόντρα στην Ούνιξ και πανηγύρισε σπουδαία νίκη σχεδόν με double score (80-41) απέναντι στους Ρώσους του Χεζόνια που θα κάνουν καιρό να συνέλθουν!

Οι γηπεδούχοι (2-2) είδαν τον Σαγιόκ να κάνει φυσικά ρεκόρ καριέρας με 17 πόντους, ενώ ο Μπούκερ συμπλήρωσε άλλους 16. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων (1-3), μόνο ο Καναάν ήταν διψήφιος, ενώ ο Super Mario έμεινε στους πέντε.

Το ματς:

Μετά πρώτα αναγνωριστικά λεπτά (7-7), η Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε την αναποτελεσματικότητα της Ούνιξε, ενώ με όπλο την πολυφωνία στην επίθεση και τα τρίποντα, έχτισε μια διαφορά ασφαλείας από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-8), δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τις.

Με δύο τρίποντα του Ντε Κολό στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι ξέφυγαν για τα καλά (33-11), τη στιγμή που οι Ρώσοι έπρεπε να ματώσουν για να φτάσουν στο καλάθι. Το ματς διατηρήθηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να κάνουν ξεκάθαρο από το ημίχρονο ότι η νίκη τους ανήκει (44-22).

Αν η ομάδα του Χεζόνια, που για πρώτη φορά φέτος ήταν άφαντος, πίστευε πως τα χειρότερα είχαν έρθει, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερό τους επιθετικά, αφού πέτυχαν μόλις πέντε (!) πόντους και είδαν τη Φενέρ του ασταμάτητου Ντε Κολό να κάνει πάρτι στο +34 (61-27).

Ο Σαγιόκ που έκανε ματσάρα έστειλε τη διαφορά στο +37 (66-29), ενώ η Ούνιξ πάσχιζε να βρει πόντους από το πουθενά για να εκτεθεί όσο λιγότερο γινόταν. Κάτι τέτοιο όμως δεν το γλύτωσε, αφού ο Ντουβερίογλου ανέλαβε στο σκοράρισμα και το τελικό 81-40 θα μείνει αξέχαστο!

Φενέρμπαχτσε-Ούνιξ: 80-41