Αποκλείστηκε η Μπάγερν!

Το φίλμ του αγώνα:

Από την πρώτη περίοδο, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τον Νιχάντ Ντζέντοβιτς να έχει 10 πόντους ήδη και μπόρεσε να κλείσει με αρκετά καλό τρόπο το δεκάλεπτο προηγούμενη με 13 πόντους (14-27).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, η Νταρουσάφακα έκανε ένα επιμέρους 12-2, για να μειώσεις στους τρεις πόντους (26-29). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους γηπεδούχους να μένουν αρκετά κοντά στο σκορ και να μην επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 44-50 υπέρ των φιλοξενούμενων, με την Νταρουσάφακα να έχει μπει για τα καλά στη διεκδίκηση του αγώνα μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο με 30 πόντους ενεργητικό.

Στην επανάληψη η τουρκική ομάδα συνέχισε να πιέζει τους Βαυαρούς και μάλιστα κατάφερε να πάρει, έστω για λίγο, το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 62-61.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς αντέδρασε σε αυτό το ξέσπασμα της «Ντάτσκα» και ολοκλήρωσε την Τρίτη περίοδο στο +2 (65-67).

Έτσι, η τελευταία περίοδος επιφύλασσε μία αναμέτρηση ντέρμπι, που η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ μπορεί να μην είχε κάποιο άμεσο όφελος αλλά ήθελε να παλέψει για το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι στα τελευταία τρία λεπτά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με έναν πόντο, αλλά με ένα τρίποντο του Στάντον Κιντ πήραν εκ νέου το προβάδισμα με δύο (79-77) και η Μπάγερν προσπαθούσε να βρει λύση στην ευστοχία της αντιπάλου της πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα η Νταρουσάφακα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και τελικά να κατακτήσει τη νίκη με 92-87 και ουσιαστικά απέκλεισε την Μπάγερν Μονάχου από τα playoff της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 44-50, 65-67, 92-87