Απομακρύνεται η πρόκριση (70-89)

Ο «Δικέφαλος» μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 29-19, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική, αφού δέχτηκε επιμέρους σκορ 31-15, χάνοντας έτσι το προβάδισμα (44-50).

Στην επανάληψη η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ξεφύγουν στο σκορ (60-67), ωστόσο αυτό δεν ίσχυσε στην τέταρτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι στην επίθεση, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (66-77) και έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη (70-89).

Ο ΠΑΟΚ πλέον υποχώρησε στο 2-5 και για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Eurocup θα χρειαστεί να κάνει υπέρβαση στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές της φάσης των ομίλων. Από την άλλη πλευρά, η πρωτοπόρος του ομίλου Ζενίτ βρίσκεται στο 6-1 και έκλεισε θέση στους «32» της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους Ρώσους ήταν ο Τούλσον με 29 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ 17 σκόραρε ο Σχορτσανίτης, 14 ο Τέπιτς και έναν λιγότερο ο Βασιλειάδης.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-50, 60-67, 70-89.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 14, Λιάπης, Βασιλειάδης 13 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας 5 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 5, Κώττας 2, Σχορτσανίτης 17, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 6.

Zενίτ (Καράσεφ): Αντίποφ 12 (2), Τίμα 13 (3), Κοσέεφ, Μοτοβίλοφ, Τούλσον 29 (7), Βίκχροφ 5 (1), Πούσκοφ 2, Καρπούχιν 4, Ντόουντελ 15 (1), Βάλιεφ 4, Γκόλοβιν 5.

Πηγή: Novasports.gr