Άργησε να ξυπνήσει ο Άρης…Κυπελλούχος 2017 ο Παναθηναϊκός

Αυτό είναι το 18ο Κύπελλο που κατακτά ο Παναθηναϊκός (πολυνίκης του θεσμού) και μάλιστα το έκτο συνεχόμενο. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πρασίνων» ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν που βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα το τελευταίο διάστημα.

Ο Δομινικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους (με 6/9 δίπ., 1/6 τρίπ., 3/3 βολ.), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο σε 27’50” ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Νικ Καλάθης που σταμάτησε στους 15 πόντους.

Στα ρηχά πλήθος παικτών του Άρη (Ζάρας, Γκόρντον, Ξανθόπουλος, Ντραγκίσεβιτς), ο οποίος πάλευε με τον Ουίλ Κάμινγκς (20 πόντοι, 2 τρίποντα) και ορισμένες εκλάμψεις του Μάικλ Τζένκινς που είχε 12 πόντους.

Ο αγώνας:

Δυναμικό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό που είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισε με 8 πόντους διαφορά (18-10).

Αντέδρασε ο Άρης

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έσφιξε την άμυνά της, είχε καλή κυκλοφορία στην επίθεση και κατάφερε με ένα σερί 12-0 να επιστρέψει για τα καλά στο ματς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μόλις στο +2 (29-27)

Άφαντος στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης

Με την έναρξη του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, κράτησε πολύ χαμηλά τον Άρη επιθετικά (ήταν και πολύ άστοχος) κι έκλεισε την τρίτη περίοδο με την διαφορά να βρίσκεται στο 13 μετά το γκολ-φάουλ του Τζέιμς Φελντέιν (50-37).

Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο  (54-37 στο 31’45”), αλλά από εκεί και πέρα ήρθε η “τρίποντη καταιγίδα” του Άρη, δια χειρός των Μάικλ Τζένκινς και Ουίλ Κάμινγκς.

ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΑΛΛΑ…

Οι δύο Αμερικανοί πέτυχαν από τέσσερα τρίποντα κι έτσι η διαφορά κατέβηκε άμεσα στους τέσσερις πόντους (56-52 στο 36’44”). Εκεί, ο Παναθηναϊκός έδειξε την ποιότητά του, ο Κέι Σι Ρίβερς πέτυχε ένα τρίποντο «μαχαιριά» κι από κει και πέρα οι «πράσινοι» είχαν εύκολο έργο, ώστε να φτάσουν στη νίκη που τους χάρισε το 18ο Κύπελλο στην ιστορία τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 29-27, 50-37, 68-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Φελντέιν 18 (1), Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 3 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Καλάθης 15 (1), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 9 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς, Τζεντίλε 4, Μπουρούσης.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 12 (3), Κάμινγκς 20 (2), Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 2 (1/6 σουτ), Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος (0/4 σουτ), Τσαϊρέλης 9 (2), Ζάρας, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Γκόρντον (0/4 σουτ).