Ο Ρακίμ Σάντερς ήταν ο κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι μετά τα πρώτα οχτώ αναγνωστικά λεπτά (16-15) επέβαλλαν τον ρυθμό τους κι αρχικά έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (27-17) κι εν συνεχεία πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 49-35.

Οι Βάσκοι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης βρήκαν κάποιες λύσεις από τον Σέιν Λάρκιν κα τον Αντρέα Μπαρνιάνι – ο οποίος μετά την επιλογή του στο Νο.1 του ντραφτ το 2006 αγωνίστηκε για πρώτη φορά στη χώρα του με την φανέλα ενός συλλόγου – αλλά η εμφάνισή τους δεν ήταν αρκετή για να κρατηθεί σε κοντινή απόσταση η ομάδα τους!

Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο συνέχισαν να κυριαρχούν (72-56, 30′), με τους φιλοξενούμενους να… ροκανίζουν σε σημεία την διαφορά, αλλά να μην απειλούν ουσιαστικά. Το άκουσμα της κόρνας της λήξης βρήκε τη Μιλάνο νικήτρια με 88-76, με τους Ιταλούς να στρέφουν την προσοχή τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα και τους Βασκους στο ματς με την Μπάμπεργκ στη Βιτόρια.

Δεκάλεπτα: 27-17, 49-35, 72-56, 88-76