Ασπρόμαυρο… σοκ και δέος!

Σοκ και δέος… Ο ΠΑΟΚ σε παράσταση 5ετίας διέλυσε τον Άρη 96-64 χρησιμοποιώντας τα όπλα των αντιπάλων του. Ενέργεια, δύναμη, πάθος, αυταπάρνηση, μυαλό στην άμυνα στο 75% του ματς… Φάνηκε οτι τελικά τα Ευρωπαϊκά ματς του κράτησαν το ρυθμό, παρά το οτι ο Γκρίφιν ήταν φανερά εκτός κλίματος. Ουσιαστικά το ματς τελείωσε στο 1ο ημίχρονο, αφού όταν άρχισε να ευτοσψεί ο Α΄ρης έξω από τα 6.75 η διαφορά δεν έπεσε οτέ από τους 25 πόντους.

Oι αρχικές προσαρμογές των Λυκογιάννη,  Καστρίτη ήταν αναμενόμενες. Ο Χάνλαν στον Γιάνκοβιτς και ο Λόκετ στον Λοβ, ο Μάντζαρης στον Χάνλαν και ο Λοβ στον Κάουαν. Ο Τζόουνς φρόντισε να αφήσει εκτός πνεύματος τον Κέλι, ενώ οι συνδυασμένες άμυνες (τρομερή προσήλωση Ντι Λέο) και η ευστοχία του ΠΑΟΚ σόκαραν τους φιλοξενούμενους.

Το 15-0 στο 4.30 έδειχνε πλήρως την εικόνα, αφού ο ανέτοιμος Χάνλαν δέχθηκε 6 πόντους από τον Γιάνκοβιτς στο τρανζίσιον. Ο κόουτς του Άρη έστειλε στον πάγκο τον Καναδό και τον Ουίλιαμς για Τζούστον, Πουλιανίτη, αλλά… 23-4 (6.30) με 9/9 σουτ και 6-0 ασίστ και 29-6 (9΄) με 11/13 σουτ, +7 ασίστ και -5 λάθη. Και με άποντους Λοβ, Γκρίφιν… Οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθη και κόντρα στην 2η 5άδα του ΠΑΟΚ, της οποίας ο Χριστοδούλου έβγαλε τη ψυχή του στην άμυνα. Η ίδια αυτή 2η 5άδα με βασικό τον Μάντζαρη (και πάντα τρία γκαρντ) πήγε το ματς στο +25 (31-6 στο 11.30) με τον Ογκμπέιντε να χορεύει, το spacing σε άμυνα και επίθεση να είναι για σεμινάριο και τον Καστρίτη να αλλάζει σχήματα και παίκτες απελπισμένος.

Η πίεση των φιλοξενούμενων (Πουλιανίτης σε Μάντζαρη, Σιδηροηλίας σε Ντι Λέο) αυξήθηκε, ο Χάνλαν βρήκε χώρο, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος. Παράλληλα οι κίτρινοι παρέμειναν άσφαιροι από μακριά (0/9τρ στο 15΄), ενώ Μάντζαρης, Καμπερίδης με μεγάλα σουτ αυτοεποίθησης πήγαν τον Δικέφαλο στο +30 (49-19 στο 18΄) με 19/25 σουτ και +13 ασίστ απέναντι στα 0/11 τρίποντα των κιτρίνων.

Στο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε 13/17 δίποντα, 7/10 τρίποντα, +7 ριμπάουντ, +13 ασίστ (14-1) και -3 λάθη (5-8) κόντρα στα 8/12 δίποντα και 1/14 τρίποντα των φιλοξενούμενων.

Στην 3η περίοδο το ματς άνοιξε, ο Άρης βρήκε τρίποντα (πολλά ελέυθερα από Κέλι,  Ουίλιαμς, Κάουαν), αλλά η διαφορά με την άμυνα των φιλοξενούμενων χάρτινη (πάρτι Γιάνκοβιτς, Λοβ) δεν έπεφτε (70-37 στο 26.30). Έπεσε κάπως στο 30΄(76-51) με τον Άρη να έχει στην 3η περίοδο 7/12 τρίποντα…

Όταν οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν να εκτελούν από μακριά η διαφορά πήγε πάλι στο +30 (85-53 στο 33.30) και το υπόλοιπο διάστημα ήταν 100% διαδικαστικό, αφού ο ΠΑΟΚ δεν επηρεάστηκε από την έξοδο λόγω τραυματισμού του Μάντζαρη στα τέλη της 3ης περιόδου.

Δεκάλεπτα: 29-6, 54-26, 76-51, 96-64

Διαιτητές: Φούφης, Ζαχαρής, Μαγκλογιάννης

ΠΑΟΚ (24/35δ, 11/19τρ, 15/19β, 30ρ, 24ας, 11λ): Χριστοδούλου 4, Λοβ 12 (2/3τρ), Γκρίφιν, Καμαριανός 4, Καμπερίδης Γ. 6 (2/3τρ), Τζόουνς 10 (4/6δ, 8ρ), Τολιόπουλος 7 (1/4τρ, 3ας), Γιάνκοβιτς 14 (6/8δ, 5ρ, 5ας), Ογκμπέιντε 10 (5/5δ, 3ρ), Μάντζαρης 13 (2/2δ, 2/2τρ, 7ας), Ντι Λέο 16 (4/7τρ, 4ρ)

Άρης (16/28δ, 8/31τρ, 8/10β, 21ρ, 7ας, 10λ): Τζούστον 6 (4ρ), Κάουαν 17 (3/7τρ, 3/5δ), Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης, Λόκετ, Νετζήπογλου 6, Ουίλιαμς 10 (2/8τρ, 5ρ), Χάνλαν 12 (1/5τ), Κέλι 13 (2/6δ, 2.4τρ, 6ρ, 3ας), Κώττας