Bάραντι: Μου άρεσε η ατμόσφαιρα στην Θεσσαλονίκη

Λίγο έλλειψε χθες ο Μπένεντικ Βάραντι να εξελιχθεί στην 4η περίοδο στην δήμιο του ΠΑΟΚ. Εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες του Ράιλι, πέτυχε 12 μαζεμένους πόντους με τον Φόστερ να έχει σιγήσει, αλλά προφανώς και όλα αυτά δεν έφτασαν στην Ρίτας.

Ο Μαγυάρος γκαρντ σχολίασε μετά το τέλος του αγώνα… «Είχαμε το ματς στα χέρια μας. Αρχίσαμε πολύ καλά, με επιθετική άμυνα, αλλά επέστρεψαν με έξτρα σουτ. Πολύ καλά αρχίσαμε και στο 2ο ημίχρονο, είχαμε το προβάδισμα μέχρει και τα μέσα της 4ης περιόδου, όταν άρχισαν να παίζουν στην επίθεση ένας με έναν, με πολλές απομονώσεις, χωρίς να μπορέσουμε να τους σταματήσουμε. Έπρεπε και μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερα πράγματα, είχαμε πλάνο για αυτό, αλλά δεν τα καταφέραμε.

Έχουμε την δυνατότητα να το διορθώσουμε, θέλαμε να πανηγυρίσουμε εδώ την πρόκριση, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ, πρέπει να προχωρήσουμε. Να βελτιωθούμε σε άμυνα και επίθεση και είμαι 100% σίγουρος οτι στην έδρα μας με τους φιλάθλους μας θα τα καταφέρουμε» είπε ο Βάραντι, που αναφερόμενος στο κακό 2ο 10λεπτο για την ομάδα του είπε οτι ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία τους.

«Δεν κοντρολάραμε την κατάσταση, δεν πήραμε σωστές αποφάσεις και χάσαμε το μυαλό μας ειδικά στην άμυνα στα τελευταία 3-4 λεπτά» σημείωσε ο Ούγγρος γκαρντ που κατέληξε: «Μου αρέσει να παίζω σε τέτοια ατμόσφαιρα. Δεν ήταν η πρώτη φορά που έπαιξα στην Θεσσαλονίκη και σε δύσκολο κοινό, αλλά στο γήπεδο μας, έτσι όπως ξέρω τους οπαδούς μας, η ατμόσφαιρα θα είναι δύο φορές πιο θερμή».