Bλάντο Γιάνκοβιτς και… ρεκόρ

Αρκετές φορές προσπάθησε ο ΠΑΟΚ να φέρει τον Βλάντο Γιάνκοβιτς στο “Παλατάκι”, ο ίδιος δεν τόβλεπε θετικά και τώρα που και ξεπέρασε τα 30 αλλά και που θα βρει τον Λυκογιάννη στο πάγκο, δεν δυσκολεύτηκε να πει το “ναι”.

Αυτή θα είναι η 15η σεζόν του Γιάνκοβιτς στην Α1, συμπεριλαμβανομένης και της παρουσίας του στην Ισπανία. Ο διεθνής φόργουορντ έκανε ντεμπούτο στις 10/5/2007, όντας 17 ετών, δύο μηνών και επτά ημερών. Ήταν πλέι οφ και ο Πανιώνιος κέρδιζε εκτός έδρας τον Πανελλήνιο 54-67. Τότε μάλιστα πέτυχε και τους πρώτους του πόντους στην μεγάλη κατηγορία. Ήταν και το μοναδικό του παιχνίδι την περίοδο 2006-07.

Από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι και ο Γιάνκοβιτς συμπλήρωσε 275 αγώνες στην Ελληνική Α1. Σε αυτά τα 14 και κάτι χρόνια έχει 7.8 πόντους, 0.7 εύστοχα τρίποντα, 3.79 ριμπάουντ, 1.7 ασίστ και 0.7 κλεψίματα.
Όσο για τα ρεκόρ του; Σεζόν 2012-13 στο συγκλονιστικό ματς δύο παρατάσεων στην Πάτρα με τον Απόλλωνα (νίκη 93-99 για Πανιώνιο) ο Βλάντο σταματά στους 24 πόντους και στα 16 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας αυτό) σε 39΄. Δεν ήταν όμως αυτό το ζενίθ σκοραρίσματος.

Πέτυχε 25 πόντους στη νίκη του Κολοσσού επί του Πανιωνίου με 72-67 την περίοδο 2011-12, είχε 7 ασίστ ως παίκτης του Παναθηναϊκού κόντρα στην Λάρισα (2015-16), έκανε 5 κλεψίματα με τον Χοαλργό σε ματς με τον Άρη την περίοδο 2018-19, ενώ έφτασε τα οκτώ νταμπλ φίγκιουρς την περίοδο 2012-13 με τον Πανιώνιο. Εκείνη την περίοδο μάλιστα είχε 7/7 δίποντα και 22 πόντους κόντρα στον Ολυμπιακό σε 25΄.

Τέλος ο Γιάνκοβιτς πρόλαβε και αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα 26 φορές. Σε αυτά τα ματς είχε 6.7 πόντους, 3.07 ριμπάουντ, 1.73 ασίστ και συνολικά 19 κλεψίματα και 24 λάθη παίζοντας ανά αγώνα 18.38.