Χαμένη ευκαιρία για Άρη, ήττα 70-63 στο Ρέθυμνο

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε 23/62 σουτ και 16 λάθη και παρότι έπαιξε καλή άμυνα σε άπαντες πλην Φράνκαμπ, οι κακές επιλογές στο μπροστά μέρος του παρκέ δεν της επέτρεψαν να φύγει νικήτρια από την Κρήτη.

Ο Άρης κράτησε το Ρέθυμνο άποντο για 4 λεπτά και προηγήθηκε 0-6, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις έξω από τα 6.75 και ισοφάρισαν σε 6-6/ Ο Μποχωρίδης ήταν ασταμάτητος και έφτασε τους 9 πόντους για το 13-15, πριν το 17-15 του δεκαλέπτου, με τους «κίτρινους» να έχουν πολλά παράπονα από τους διαιτητές και τον Ντραγκίτσεβιτς να μετρά 1/7 σουτ.

Οι Κρητικοί έκαναν το 21-15 αλλά ο Ντραγκίτσεβιτς άρχισε να σκοράρει (8π.), μετά από συνεργασίες με τον Μπράουν, για το 23-23. Το Ρέθυμνο χτύπησε τον Μαυροβούνιο στην άμυνα και έκανε το 28-23 αλλά ο ίδιος τιμώρησε τους γηπεδούχους και φτάνοντας τους 11 πόντους ισοφάρισε σε 28-28. Σλαφτσάκης και Μόρις έβαλαν τον Άρη μπροστά (29-32 στο 18’). Ο Γκόρντον έγραψε το 33-32 και ο Χάρις το 36-32 για το 7-0 της ομάδας του Ζιάγκου, πριν το 36-34 του ημιχρόνου με το 13ο πόντο του Ντραγκίτσεβιτς.

Ο Φράνκαμπ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με 5 πόντους για το 41-34. Οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά και τέσσερα λεπτά αργότερα οι Φράνκαμπ (19π.), Γκετσεβίτσιους έκαναν το 46-41. Ο Μιλόσεβιτς με τέσσερις σερί πόντους μείωσε σε 48-45, όμως ο Φράνκαμπ με τους Καμπερίδη, Χότον έγραψαν το 57-48 με 7-0. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 59-50 με επιμέρους 9-2 του Ρεθύμνου στο τέλος.

Ο Άρης μείωσε σε 59-55 και μπορούσε ακόμα περισσότερο αφού κράτησε άποντο το Ρέθυμνο για 6’. Ο Χάρις έκανε το 62-55 και ο Μποχωρίδης μείωσε σε 62-59 με τέσσερις σερί πόντους, στο 37’. Ο Φράνκαμπ πέτυχε κρίσιμο τρίποντο (65-59) και ο Μιλόσεβιτς έκανε το 65-61. Ο Ντραγκίτσεβιτς κόπηκε από τον Χότον, Φράνκαμπ και Μποχωρίδης αστόχησαν και ο τελευταίος χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στα 36’’. Ο Φράνκαμπ με βολές έκανε το 67-61Ο Φιτζπάτρικ αστόχησε σε τρόποντο, ο Φλιώνης έκλεψε αλλά αστόχησε κι αυτός στο τρίποντο και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63.