Χάντερ έτοιμος για NBA, την κούπα η Βιρτζίνια!

Οι Κάβαλιερς προηγήθηκαν στο με 29-38 χάρη σε ένα επί μέρους 9-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, δείχνοντας ότι ελέγχουν το ματς.

Αργά και σταθερά η ομάδα του Τέξας “ροκάνιζε” την διαφορά, φτάνοντας στην ισοφάριση τελικά με 61-61 με 2:30 να απομένουν για το τέλος! Η Βιρτζίνια πέρασε ξανά με 65-60 αλλά ένα νέο σερί από τον αντίπαλο της και ένα καλάθι του Culver έκαναν το σκορ 65-66 επιβεβαιώνοντας ότι ο τελικός θα κριθεί στο… σουτ.

Έτσι και έγινε, με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν και το σκορ στο 65-68 o De Andre Hunter έβαλε μεγάλο τρίποντο για την ισοφάριση. Ο ίδιος παίκτης μπλόκαρε το σουτ του Culver στο τέλος του χρόνου με αποτέλεσμα να πάει ο αγώνας στην παράταση.

Στην παράταση όμως η Βιρτζίνια αποφασίστηκε αποφασισμένη. Μετά το 73-70 έτρεξε ένα σερί 11-0 για να προηγηθεί με 77-85 παίρνοντας το πρώτο πρωτάθλημα του NCAA στην ιστορία τους!

Πρώτος σκόρερ φυσικά ο εκπληκτικός De Andre Hunter ο οποίος όχι μόνο είχε 27 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά ήταν για άλλη μια φορά εκπληκτικός στην άμυνα ενώ πέτυχε πολύ σημαντικά καλάθια. Από κοντά ο Kyle Guy με 24 πόντους, ενώ 16 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ είχε ο Ty Jerome.

Για τους ηττημένους οι Francis (17π.) Morreti (15.π.) και Culver (15π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.