Χωρίς απώλειες η Μπάρτσα πριν το κλάσικο- Με σούπερ Μπουρούση η Λαμποράλ

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τη Μπαρτσελονα που δεν είχε στη διάθεση της το Σατοράνσκι και είδε και μέσα στον αγώνα να αποχωρεί ο Αμπρίνες, να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα. Στη 4η περίοδο όμως ο Ρίμπας με τρίποντα και ο Ντόλμαν με μεγάλα καλάθια δώσανε τη νίκη για στους Καταλανούς.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ρίμπας με 17 και ο Ντολμαν με 13 ενώ ο Περπέρογλου είχε 4 πόντους σε 28 λεπτά και ο Βεζένκοφ 3 σε 5 λεπτά. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Μπερτάνς με 19 και ο Μούμπρου με 15, ενώ ο Μπόγρης είχε 2 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Με τον εξαιρετικό Γιάννη Μπουρούση να πετυχαίνει 19 πόντους σε 25 λεπτά και τον Φαμπιαν Κοζέρ να προσθέτει 21, η Λαμποράλ Κούτσα πέρασε από την έδρα της Χιπουσκόα με 83-91.Για τους ηττημένους ο Ουρτασουν είχε 18 πόντους.

Στα άλλα δυο ματς της ημέρας η Σεββίλη κέρδισε την Τενερίφη με 81-76 με τον Μιλεγιονοβιτς να πετυχαίνει 24 πόντους, ενώ η Μανρεσα κέρδισε την Σαραγόσα 86-79 με κορυφαίο τον Αλεξ Ερνάντες με 12 πόντους.

Χιπουσκόα-Λαμποράλ Κούτσα 83-91
Σεβίλλη-Τενερίφη 81-76
Μπαρτσελόνα-Μπιλμπάο 66-57
Μανρέσα-Σαραγόσα 86-79