Χωρίς να πατήσει γκάζει η Σερβία στα ημιτελικά

Χάκετ, Μπελινέλι, Ντατόμε, Μέλι και Κουζίν για την Ιταλία και Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς, Λούτσιτς, Μπίρτσεβιτς και Κούζμιτς για τη Σερβία ήταν οι πρώτες πεντάδες του αγώνα. Με αιχμή το νέο φόργουορντ της Φενέρ οι «ατζούρι» αιφνιδίασαν τον αντίπαλο (5-0, 16-12) και είχαν την πρωτοπορία μέχρι τα τέλη της πρώτης περιόδου. Το αναγκαστικό ροτέισον λειτούργησε καλύτερα για τους μεγαλύτερου «βάθους» Σέρβους που με τον Μαριάνοβιτς και Κούζμιτς να κάνουν θραύση κάτω από το καλάθι πήραν για τα καλά τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (33-44).

Το προβάδισμα των «πλάβι» έφτασε στο +15 (37-52) στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά οι παίκτες του Μεσίνα το έκοψαν περίπου στη μέση (46-54), δίχως όμως να πείθουν πως μπορούσαν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί. Ο Μπογκντάνοβιτς και ο Μάτσβαν καθοδηγούσαν με ασφάλεια τη Σερβία που συν τοις άλλοις κέρδιζε συνεχώς δεύτερες επιθέσεις κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια. Το γκολ-φάουλ του Μπογκντάνοβιτς δυόμισι λεπτά πριν το τέλος διέλυσε κάθε ελπίδα της Ιταλίας για επιστροφή στο ματς (61-77).

Δεκάλεπτα: 17-18, 33-44, 48-59, 67-83.

Ιταλία (Μεσίνα): Χάκετ 5, Μπελινέλι 18, Αραντόρι 4, Φίλοϊ 3, Μπίλιγκα 4, Μέλι 7, Κουζίν 2, Μπάλντι-Ρόσι, Μπερνς 9, Ντατόμε 15, Αμπάς.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 13 (6 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 22 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Λούτσιτς 11 (4 ριμπ.), Μιλοσάβλιεβιτς 10 (6 ριμπ.), Μπίρτσεβιτς, Στίματς, Μίτσιτς 2, Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Κούζμιτς 9 (7 ριμπ.), Μαριάνοβιτς 10 (7 ριμπ., 4 ασίστ).

Διαιτητές: Μπούλτο (Ισπανία), Κάτο (Ιαπωνία), Γιασεβίτσιους (Λιθουανία).