Χωρίς οίκτο ο ΠΑΟΚ την Τερψιθέα!

Η αναμέτρηση κόντρα στην ουραγό Τερψιθέα Γλυφάδας, η οποία έχει πετύχει την μοναδική της νίκη στο πρωτάθλημα στον πρώτο γύρο επί του ΠΑΟΚ, δε χωράει ιδιαίτερη κριτική, ειδικά από τη στιγμή που οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού με επιμέρους σκορ 19-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 47-12.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον ΠΑΟΚ να φτάνει εύκολα στη νίκη με 92-35 και να παίρνει το έβδομο ροζ φύλλο αγώνα στη σεζόν, ενώ μετράει έξι ήττες.

Ο Βασίλης Μασλαρινός μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες του, ενώ η Τζένιγκς στη δεύτερη της εμφάνιση με τη φανέλα του Δικεφάλου πέτυχε 16 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας. Ακόμη αγωνίστηκαν αρκετή ώρα η νεάνιδα Στεργίου και η παγκορασίδα (γεννημένη το 2003) Πολυμένη που έκανε ντεμπούτο στην Α1 και μάλιστα είναι η μικρότερη παίκτρια που έχει αγωνιστεί στην κατηγορία.

Ο ΠΑΟΚ εξέδωσε σχετική ανακοίνωση που αναφέρει τα εξής:

«Τον αγώνα αυτό θα θυμούνται έντονα όλες οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ. Ο Βασίλης Μασλαρινός έδωσε εκτεταμένο χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του.

Ιδιαίτερα όμως θα θυμούνται την ευκαιρία που τους δόθηκε να αγωνισθούν σε αγώνα της Α1, οι νεαρές αθλήτριες της ομάδας Λαμπρινή Πολυμένη (γεννημένη το 2003) και Αναστασία Στεργίου (γεννημένη το 2000).

Η ομάδα του ΠΑΟΚ τις εύχεται, μια και σήμερα πήραν μεγάλο βάπτισμα στα σαλόνια της Α1 γυναικών, υψηλές επιδόσεις και λαμπρή καριέρα στον χώρο του γυναικείου μπάσκετ».

Δεκάλεπτα: 28-10, 47-12, 71-23, 92-35
Διαιτητές: Ντούρας-Παπανικολάου
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 9(1), Λύμουρα 2, Μαγαλιού 2, Πανταζή 10, Τζένιγκς 16, Κουλουμπή 8, Πολυμένη 8(1), Ταρπάγκου 2, Κάμπελ 15, Στεργίου 4, Βάινς 8, Κοντογεώργου 8.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑ (Χρηστίδης): Μαργαρίτη 2, Μπόλη 2, Χειλάκου 12, Τζάρου17 , Κότση 2, Σούλο, Μπάμπη, Κρητικοπούλου.