Χωρίς τον Γιάννη, προκοπή δεν… κάνει! Συντριβή για το Μιλγουόκι – VIDEO

Αγνώριστοι οι Μπακς, έχασαν εύκολα από τους Τίμπεργουλβς στη Μινεσότα με 138-119 και υποχώρησαν στην τρίτη θέση της Ανατολής (44-27), πίσω από τους Σίξερς (43-26).

Η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, λόγω ενοχλήσεων στο δεξί γόνατο, ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή για τους πρωταθλητές που κυνηγούσαν στο σκορ από την πρώτη περίοδο. Λίγο πριν το ημίχρονο πλησίασαν στους πέντε, αλλά ένα 7-0 των «Γουλβς» και το κάκιστο πρόσωπο του Μιλγουόκι στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφεραν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (106-82).

Ο Κρις Μίντλετον, ο Πατ Κόνατον και ο Μπρουκ Λόπεζ πέτυχαν από 15 πόντους για τα «ελάφια», με τον Τζρου Χόλιντεϊ να ακολουθεί με 14. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε καλή παρουσία καθώς σε 12 λεπτά είχε 10 πόντους (2/4 βολές, 4/4 δίποντα) και 4 ριμπάουντ.

Για τους νικητές, που με 42-30 είναι πλέον σε απόσταση αναπνοής από τους έκτους Νάγκετς (42-29), ο Καρλ Άντονι Τάουνς και ο Άντονι Έντουαρντς είχαν από 25 πόντους.

Σημειώνεται πως στο φινάλε της πρώτης περιόδου αποβλήθηκαν για συμμετοχή σε επεισόδιο ο Πατ Μπέβερλι από τους γηπεδούχους και ο Τζορτζ Χιλ για τους γηπεδούχους.

Δωδεκάλεπτα: 34-28, 68-56, 106-82, 138-119