Δεν άντεξε η ΑΕΚ στην Ιερουσαλήμ – VIDEO

Πέταξε το πρώτο δεκάλεπτο στα Ιεροσόλυμα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη και το πλήρωσε. Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε στο -22, επέστρεψε στο -1 ωστόσο δεν κατάφερε να προσπεράσει στις ευκαιρίες που της δόθηκαν και η έλλειψη καθαρού μυαλού της στοίχισε στο τέλος γνωρίζοντας την ήττα από τη Χάποελ με 64-55, αγγίζοντας πάντως μία μεγάλη ανατροπή. Στο 1-0 πλέον οι Ισραηλινοί και το έργο της ομάδας του Ηλία Καντζούρη για πρόκριση στο Final 4 του BCL δυσκολεύει καθώς πλέον χρειάζεται δύο συνεχόμενες νίκες. Αν η ΑΕΚ περιορίσει τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, μπορεί να κυνηγήσει τις ελπίδες της, αρχής γενομένης από το Game 2 στα Άνω Λιόσια.

Πολλά λάθη, αστοχία και κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στην Ιερουσαλήμ. Η Χάποελ βρήκε νωρίς ρυθμό και έφτασε σε διψήφια διαφορά με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να μένει κολλημένη στην επίθεση. Το του πρώτου δεκαλέπτου αποτυπώνει την απόλυτη κυριαρχία των Ισραηλινών που έχτισαν τόσο νωρίς διαφορά 20 πόντων (26-6). Μετά το -22 (28-6) η ΑΕΚ άρχισε να δείχνει… σφυγμό. Με το τετράποντο του Μάιλς και το τρίποντο του Ουίλιαμς σημεία αναφοράς, η διαφορά έπεσε γρήγορα στους 11 (28-17) τρέχοντας επιμέρους 2-11 στη δεύτερη περίοδο. Οι δύο βολές του Γιάνκοβιτς την έριξαν σε μονοψήφια επίπεδα (32-23) και η ΑΕΚ συμμάζεψε την κατάσταση όσο μπορούσε εν όψει δευτέρου ημιχρόνου (36-24).

Οι “κιτρινόμαυροι” όμως έδειξαν για ακόμα μία φορά ότι δεν καταλαβαίνει από διαφορές! Με συνοπτικές διαδικασίες, τέσσερις πόντους από τον Φλιώνη και δύο από τον Ουίλιαμς έστειλε την διαφορά στο σουτ (39-36). Η ΑΕΚ ήταν για τα καλά πλέον στην διεκδίκηση του ματς, έφτασε ακόμη και στον πόντο (46-45) ωστόσο το τρίποντο του Κάρινγκτον στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου έστειλε τη Χάποελ στο +4 (49-45). Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο, η Ένωση δεν βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση, τα πολλά λάθη της στοίχισαν και η Χάποελ επικράτησε με 64-55.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Σπίντι Σμιθ αποτελούσε την κύρια πηγή κινδύνου στην επίθεση της Χάποελ, “φορτώνοντας” με 20 πόντους το καλάθι της ΑΕΚ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ένωση πέταξε ένα δεκάλεπτο, βρέθηκε πίσω με 28-6, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό τα πολλά λάθη, υπ’ αριθμόν 17.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.