Δεν είναι πλέον απίστευτη – είναι απλά η καλύτερη! Η Εφές σάρωσε πάλι τη Ρεάλ!

Η Εφές του Εργκίν Αταμάν είναι η καλύτερη ομάδα (και) φέτος στην Ευρώπη και το έδειξε εμφατικά στα playoffs κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέτριψε για δεύτερη συνεχόμενη φορά τη «Βασίλισσα», αυτή τη φορά με σκορ 91-68 και πηγαίνει στην Ισπανία για να βγάλει «σκούπα» και να προκριθεί γρήγορα στο Final Four της Κολωνίας.

Η απουσία του Έντι Ταβάρες, που δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του από το πρώτο παιχνίδι, έκανε το ήδη δύσκολο έργο της Ρεάλ ακόμα δυσκολότερο και με το ηγετικό δίδυμο των Τούρκων, Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίτσιτς, να επιστρέφει στα γνωστά του στάνταρ απόδοσης, η νίκη τους ήρθε με περισσή άνεση.

Ίδιο σενάριο με την προχθεσινή αναμέτρηση, με τους Μαδριλένους να παλεύουν να μείνουν εντός αγώνα στο πρώτο μέρος, αλλά την Εφές να πατάει γκάζι στο δεύτερο και να φτάνει στην τελική επιβλητική επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι δεν θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι έχοντας 4/25 τρίποντα στο ματς, εν αντιθέσει με τα 12/20 των Τούρκων.

Μίτσιτς (23π., 4ρ., 3ασ., με 5/5 τρίποντα) και Λάρκιν (21π., 5ασ.) οι κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ από τη Ρεάλ διασώθηκε ο Τόμπκινς με 17 πόντους.

Την Τρίτη (27/4, 22:00) το τρίτο παιχνίδι της σειράς, στη Μαδρίτη.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα, με το σκορ στο πεντάλεπτο να έχει διαμορφωθεί στο «φτωχό» 7-7 και τον Τόμπκινς να έχει πετύχει όλους τους πόντους της Ρεάλ. Ωστόσο με τους Λάρκιν και Μίτσιτς να αναλαμβάνουν δράση, οι γηπεδούχοι έχτισαν σταδιακά διαφορά κι έφτασαν στο +10 (20-10) στο 8′. Ο Λάσο έκανε διαδοχικές αλλαγές παικτών από τον πάγκο, αλλά η Ρεάλ δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά και το δεκάλεπτο έκελεισε με σκορ 22-13.

Οι Τούρκοι επανήλθαν σε διψήφιο προβάδισμα άμεσα στο δεύτερη περίοδο, με τον Λάρκιν να φτάνει νωρίς τους 12 πόντους. Οι Γιουλ και Ρούντι Φερνάντεθ έδωσαν κάποιες επιθετικές λύσεις στη Ρεάλ για να μην ξεφύγει το σκορ, ενώ παράλληλα η άμυνα των Ισπανών δυνάμωσε. Παρά τη βελτιωμένη εικόνα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο, η διαφορά δεν μειώθηκε και το ημίχρονο έληξε με το άνετο 44-32 υπέρ της Εφές.

Έπειτα από τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +17 (50-33), με το σενάριο να θυμίζει το πρώτο παιχνίδι της σειράς. Η Ρεάλ ήταν απελπιστικά άστοχη από την περιφέρεια (2/17 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο) και έδειχνε αδύναμη να ακολουθήσει. Η διαφορά έφτασε και στο +20 (58-38) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μίτσιτς και έμεινε σε αυτή την τιμή μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (65-45).

Η επιστροφή της Ρεάλ στο ματς έμοιαζε πλεόν με θαύμα και αυτό επιβεβαιώθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία η Εφές συνέχισε να κάνει πάρτι. Μόνο ενθαρρυντικό στοιχείο η αξιόλογη παρουσία του 18χρονου Βούκτσεβιτς σε αυτό το διάστημα, αφού κατά τα λοιπά οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +27, πριν διαμορφωθεί το τελικό 91-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-32, 65-45, 91-68

Πηγή: sport-fm.gr