Διαφορά… ύψους, 75-93 ο ΠΑΟ τον Άρη

Οι ψηλοί του ΠΑΟ έκαναν… πάρτι με 26 επιθετικά ριμπάουντ, την ώρα που από τον Άρη έλειπαν οι Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς. Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο ΝτεΚόζι με 22 πόντους, ενώ ο Σάββας Καμπερίδης έδωσε αρκετό χρόνο στον Γιάννη Σιδηροηλία.
Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τσάλμερς, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου και Χαριτόπουλο. Με δύο τρίποντα των ΝτεΚόζι, Σούλερ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-4. Ο Νέντοβιτς πέτυχε δύο σερί τρίποντα για το 6-10 και ο ΠΑΟ πήρε τον έλεγχο. Έφτασε στο 13-20, όμως ο Άρης τελείωσε δυνατά την πρώτη περίοδο και με πόντους από τους Σλαφτσάκη, ΝτεΚόζι και ένα τρίποντο του Λιτλ μείωσε σε 20-23.
 Όπως έκλεισε την πρώτη περίοδο, ξεκίνησε τη δεύτερη ο Άρης. Με πολύ χαμηλό σχήμα, τον Σιδηροηλία στο παρκέ και τον Καλαϊτζίδη σε θέση «4», οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν και ισοφάρισαν σε 27-27 με τρρις συνεχόμενους πόντους του νεαρού γκαρντ! Οι φιλοξενούμενοι, κυριαρχώντας στη ρακέτα με τους Παπαγιάννη και Μήτογλου, απάντησαν με σερί 0-10 και πέρασαν 27-37. Ο ΝτεΚόζι πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους για να κρατήσει ζωντανό τον Άρη (34-41) αλλά δύο τρίποντα των Νέντοβιτς, Μπέντιλ έγραψαν το 34-47.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-7 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +18 (36-54). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Σούλερ έγραψαν το 41-54 αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά (44-64). ΝτεΚόζι και Τσάλμερς μείωσαν σε 49-64. Ο πρώτος έφτασε τους 19 πόντους και με γκολ φάουλ του Σλαφτσάκη και τρίποντο του Λιτλ ο Άρης μείωσε σε 61-72 στο 30’, με επιμέρους 17-8 στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου.
Ο Νέντοβιτς με τρίποντο έκανε το 63-77. Ο Άρης δυσκολευόταν απέναντι στην πιο δυνατή άμυνα του ΠΑΟ καιο Ουάιτ ανέβασε τη διαφορά στους 17 στο 35’ (63-80). Ο Άρης μείωσε σε 68-81 όμως τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων δεν τον άφησαν να πλησιάσει περισσότερο (68-89) και όλα τελείωσαν εκεί.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72,