Διασυρμός για τον ΠΑΟ από την ΤΣΣΚΑ (66-97)!

Αποκαρδιωτική η εικόνα των «πράσινων», παραδόθηκαν άνευ όρων στην ομάδα του Ιτούδη και υπέστησαν την 4η διαδοχική ήττα τους, που τους βάζει σε περιπέτειες, όσον αφορά την οκτάδα.

Τα… έσπασαν οι παίκτες του «τριφυλλιού», που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 13/37 δίποντα και 7/30 τρίποντα, ενώ ψυχολογικά παρουσιάστηκαν εντελώς απροετοίμαστοι.

Μόνο οι Βουγιούκας, Παπαπέτρου και Καλάθης -ανά διαστήματα- πάλεψαν από τους γηπεδούχους, που υποχώρησαν στο 14-14 πλέον (1-6 στα 7 τελευταία).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε συγκεντρωμένος το παιχνίδι και προηγήθηκε 6-4 στο πρώτο δίλεπτο. Εντούτοις, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πάτησε το γκάζι και πέρασε μπροστά (9-12 στο 3’) βρίσκοντας λύσεις σε αρκετούς παίκτες.

Με 5-0 σερί, το «τριφύλλι» απάντησε (14-12 στο 4’), ωστόσο οι Ρώσοι έτρεξαν άμεσα δικό τους 5-0 (14-17 στο 5’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα τον τρόπο για να περάσουν και πάλι μπροστά (19-17).

Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Ιτούδη ανέβασε στροφές και εκτοξεύτηκε στο +10 με σερί 12-0 (19-29 στο 8’), την ώρα που οι «πράσινοι» χώλαιναν στην άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +10 (22-32).

Η «ομάδα του στρατού» ξεκίνησε φουριόζα και στη δεύτερη περίοδο: με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και ορθές επιλογές στην επίθεση, απομακρύνθηκε με +14 (26-40 στο 14’) και έδειχνε να κυριαρχεί απόλυτα.

Η είσοδος του Βουγιούκα στο παρκέ έφερε μια κάποια βελτίωση στον Παναθηναϊκό, που έτρεξε 5-0 και μείωσε (31-40 στο 16’). Ένα τρίποντο του Χάκετ και τρεις βολές του Χίλιαρντ έστειλαν την ΤΣΣΚΑ στο +15 (31-46 στο 17’).

Η άμυνα του «τριφυλλιού» έσφιξε και με 5-0 πλησίασε (36-46 στο 19’), αλλά κάποιες λανθασμένες επιλογές σε εκείνο το σημείο δεν του επέτρεψαν να ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +10 (38-48).

Οι «πράσινοι» μπήκαν… μουδιασμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν μπορούσαν να βρουν σκορ, παρότι έπαιρναν ώθηση από την καλή τους άμυνα: δεν είναι τυχαίο πως σημείωσαν μόλις έναν πόντο στα πρώτα 4,5 λεπτά (39-57).

Μετά κόπων και βασάνων, οι παίκτες του Πιτίνο κατάφερε να μειώσουν (48-59 στο 27’), αλλά δύο διαδοχικά τρίποντα του Χίλιαρντ, έφεραν την ΤΣΣΚΑ στο +17 (48-65 στο 28’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους στο +14 (51-65).

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε ακόμα χειρότερα για τους γηπεδούχους, καθώς δεν έδειξαν την παραμικρή διάθεση να το παλέψουν. Με 6-0 σερί, οι Ρώσοι απομακρύνθηκαν στο +20 (51-71 στο 32’) και καθάρισαν την υπόθεση-νίκη.

Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Πιτίνο τα παράτησαν τελείως και βρέθηκαν από το -20 στο -31 (58-89 στο 37’). Στο εναπομείναν διάστημα, οι «πράσινοι» επιδόθηκαν σε μαζεμένα σουτ τριών πόντων, με τον Κουφό να κάνει πάρτι στην απέναντι ρακέτα. Το τελευταίο χτύπημα της κόρνας βρήκε τον Παναθηναϊκό να υποχρεώνεται στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας του (66-97).

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12, Ράις 3, Παπαγιάννης, Ράουτινς 8, Παπαπέτρου 9 (6 ριμπ.), Βουγιούκας 6 (6 ριμπ.), Τζόνσον 2, Φριντέτ 5, Καλάθης 10 (7 ασίστ), Γουάιλι, Μήτογλου 9, Μπέντιλ 2

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι, Τζέιμς 18 (5 ασίστ), Αντόνοβ 2, Στρέλνιεκς, Βόιγκτμαν 10, Χάκετ 6, Σαντ-Ρος 11, Κουφός 10, Χίλιαρντ 21, Κουρμπάνοβ 5, Χάινς 13 (8 ριμπ.), Μπέικερ 1

Πηγή: sport-fm.gr