Δώρο Τρινκιέρι, Ζήση στον… Παναθηναϊκό, διέλυσαν την Εφές! VIDEOS

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με τον πλέον ιδεατό τρόπο το ματς, αφού επέβαλαν εξ αρχής το γρήγορο τέμπο που θέλουν στα παιχνίδια τους και έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τον Οσμάν, εξασφάλισαν ένα προβάδισμα 6 πόντων (23-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί έσφιξαν την άμυνά τους, την ίδια στιγμή οι Τούρκοι δεν είχαν επιθετικές λύσεις, αφού τα είχαν… σπάσει από κάθε σημείο του παρκέ και το παιχνίδι άρχιζε να αλλάζει ρυθμό. Με επιμέρους 13-0 η Μπάμπεργκ πήρε τα ηνία του αγώνα και δεν ξανακοίταξε πίσω, αφού έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 10 πόντους (32-42), επιτρέποντας στους γηπεδούχους μόλις 9 σε αυτό το διάστημα.
Ενώ όλοι περίμεναν την αντίδραση της Εφές στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή δεν ήρθε ποτέ, με τους παίκτες του Περάσοβιτς να μην μπορούν να βρουν ρυθμό μέσω των σουτ, αφού Χάνεϊκατ, Γκρέιντζερ και Ερτέλ ήταν σε πολύ κακό βράδυ.
Αντίθετα, οι Γερμανοί με σχεδόν… εξωπραγματικά ποσοστά ευστοχίας διατηρούσαν με μεγάλη ευκολία την υπέρ τους διαφορά και μάλιστα την έφτασαν σε τιμές άνω των 20 πόντων, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Μέλι, Μίλερ, Ραντόσεβιτς και τον X-Factor, Λο, που είχε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 23-17, 32-42, 45-64, 68-87.
Αναντόλου Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 5 (1), Χάνεϊκατ 3 (1), Μπαλμπάι, Μπράουν 13, Οσμάν 15 (1), Γκρέιντζερ 3, Ερτέλ 11, Μουτάφ, Πολ 11 (3), Ντάνστον 7, Κερκ.
Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 7 (2), Μέλι 16 (1), Ζήσης 4, Νίκολιτς 4, Θις 4, Λο 15 (3), Βερεμένκο 2, Μίλερ 14 (2), ΜακΝίλ, Χέκμαν 5 (1), Ραντόσεβιτς 16.