Δοξάστηκε μέσα στο Ρέθυμνο!

Η Δόξα Λευκάδας φάνηκε να ξεκινά καλύτερα το παιχνίδι και στο 4ο λεπτό είχε πάρε προβάδισμα με 8-12. Το Ρέθυμνο απάντησε άμεσα, ισοφάρισε σε 14-14 στο 7’ και στο τέλος της πρώτης περιόδου είχε προηγηθεί με 22-18. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15ο λεπτό είχαν πάρει προβάδισμα με 35-26. Η Δόξα όμως με τους Ψαθά και Ρόμπινσον να δίνουν λύσεις στην επίθεση, στο ημίχρονο είχε μειώσει σε 42-40.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στις αρχές του δεύτερου μέρους, με τις ομάδες να είναι ισόπαλες 46-46 στο 24ο λεπτό. Η Δόξα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 51-54 στο 26’ και παρά το γεγονός πως το επόμενο δίλεπτο οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 57-57, στο τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 57-61. Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες στο παρκέ. Στο 38’ το Ρέθυμνο είχε πάρει προβάδισμα με 80-75 η Δόξα όμως με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά και με όπλο της την άμυνα, έτρεξε σερί 11 πόντων και πήρε την μεγάλη νίκη! Δεκάλεπτα: 22-18, 42-40, 57-61, 80-86.

Ρέθυμνο(Κωνσταντινίδης): Χριστοδούλου 13(3), Φιτζπάτρικ 17 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τάλτον 9 (2/12 σουτ, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 3(1), Ραζής 2, Άρνολντ 12, Καμπερίδης 5(1), Έντουαρντς 1.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 4, Άμποτ 6, Ψαθάς 27 (10/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 20 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάρις 15(1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 1, Γεωργάκης 4, Ταπούτος, Τσαλδάρης 9(2).