Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε η Ρεάλ

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ράντολφ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ καθοριστική, όπως αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος, ήταν η συμβολή του Τόμπκινς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, κορυφαίος και πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λόιντ με 22 πόντους.

Το ματς

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο συγκεντρωμένος από τη Ρεάλ Μαδρίτης και όντας πιο εύστοχος στην επίθεση (5/7 εντός πεδιάς έναντι 2/6), προηγήθηκε 13-5 στο 5’, αναγκάζοντας τον Πάμπλο Λάσο να καλέσει τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό των Σέρβων. Φευ… Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +13 (21-8), με πρωταγωνιστή τον Λόιντ, που είχε ήδη 8 πόντους. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση. Πετυχαίνοντας 11 αναπάντητους πόντους, η «βασίλισσα» μείωσε σε 21-19, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 26-21.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, όπως φαίνεται από το επιμέρους 9-6. Πάντως, ο Ερυθρός Αστέρας εξακολουθούσε να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού, με τη Ρεάλ να προσπαθεί, ανεπιτυχώς μέχρι εκείνη την ώρα, να «γυρίσει» το εις βάρος της σκορ. Το αντίθετο, μάλιστα, αφού οι Σέρβοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με διψήφια διαφορά 38-27. Οι φιλοξενούμενοι ήταν βιαστικοί στις επιλογές τους, έχοντας υποπέσει ήδη σε 7 λάθη για 8 ασίστ. Όπως και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, «έτρεξαν» ένα σερί 7-0, μειώνοντας σε 38-34, με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-36.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν μια άλλη… ιστορία. Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε με το «πόδι στο γκάζι» και με μπροστάρηδες τους Ράντολφ και Καμπάτσο «έτρεξε» ένα μεγάλο σερί 18-4, που την έφερε σε θέση ισχύος (46-54). Ο Ερυθρός Αστέρας έμοιαζε υπνωτισμένος και ανήμπορος να αντιδράσει, με αποτέλεσμα να είναι αυτός που κυνηγάει στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε αντίδραση και με μικρό σερί 7-2 μείωσε σε 53-56, μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο.

Με τη διαφορά στο -6 (53-59) ξεκίνησε το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Τα πρώτο πεντάλεπτο ήταν… καρμπόν με το δεύτερο, αφού οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και το επιμέρους σκορ ήταν το «φτωχό» 6-5. Όμως, μέσα σε ένα λεπτό, οι Σέρβοι έκαναν ένα γρήγορο 6-0 και προσπέρασαν ξανά τη Ρεάλ με 65-64, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Ο Πάμπλο Λάσο πήρε τάιμ άουτ και στη συνέχεια ο Τόμπκινς με «κρύο αίμα» και δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 65-70, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν ρεσιτάλ λαθών και άστοχων σουτ και ο πρώτος πόντος μπήκε με βολή του Καμπάτσο, 17’’ πριν το φινάλε, για να γίνει το 65-71. Οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια, αλλά δεν τα κατάφεραν, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει, έστω και με άγχος, το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 42-36, 53-59, 67-73

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι, Ο’ Μπράιαντ 7, Χολ 2, Γουόλντεν 16 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λόιντ 22 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς, Ριθ 4 (1), Ριθ, Ντόμπριτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα, Κούζμιτς 6, Τέρι 4 (5 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ (Λάσο): Ράντολφ 13 (3/4 τρίποντα), Φερνάντεθ 6, Αμπάλντε 3, Καμπάσο 8 (1/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Λαπροβίτολα, Αλοθέν, Ντεκ 3, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 9 (2/3 τρίποντα), Ταβάρες 4 (6ριμπάουντ), Γιουλ 9, Τόμπκινς 14 (6)

Πηγή: sport-fm.gr