Εμπίντ και Χάρις «στέλνουν» τους 76ερς στο 2ο γύρο!

Οι 76ερς έκαναν το 3-1 στη σειρά και πλέον είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής. Ο Εμπίντ πέτυχε 8 σερί πόντους και μετέτρεψε μόνος του το 101-94 σε 101-102 (συνολικά είχε 31 πόντους, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 τάπες!), ενώ ο Χάρις έκανε το κλέσιμο στα 4.8” και με 2/2 βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα του

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 7’.42’’ πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, έγινε σύρραξη, με αποτέλεσμα να αποβληθούν ο Τζίμι Μπάτλερ και ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ.

Με μπροστάρηδες τους Άλεν και Λεβέρτ, οι Νετς ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 33-24 στην πρώτη περίοδο. Οι Σίξερς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι γηπεδούχοιθ κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο 63-57.

Στο τρίτο 12λεπτο, ανέβηκε ο κακός στο πρώτο μέρος Ράσελ και μαζί με τον Ντινγουίντι, κράτησαν μπροστά την ομάδα τους (82-74στο 32’). Ο τελευταίος με τρίποντο έγραψε το 85-79 και η περίοδος έληξε στο 91-85.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 94-93, αλλά οι Νετς ξαναπήραν διαφορά επτά πόντων (101-94). Ο Εμπίντ έφτασε τους 31 πόντους και με οκτώ συνεχόμενους έβαλε την ομάδα του μπροστά (101-102). Στα 1’.26’’ πριν το τέλος ο Ράσελ με τρίποντο έγραψε το 106-104 και στα 50’’ ο Ρέντικ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 106-107. Στα 34’’ ο ΛεΒερτ έκλεψε την μπάλα από τον Εμπίντ και ο Χάρις έγραψε το 108-107, 25’’ πριν το τέλος. Όμως ο Σκοτ με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους 76ερς στα 19.7’’ (108-110) και στα 5’’ ο Τομπάιας Χάρις έκανε το κλέψιμο του αγώνα, στον Άλεν και με 2/2 βολές «καθάρισε» το ματς..