Έχασε και ποντάρει στο… Ισραήλ η Γεωργία του Ζούρου!

Η Γεωργία κρατούσε την τύχη στα χέρια της σε ό,τι αφορά τη μάχη για την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Eurobasket αφού σε περίπτωση νίκης επί της Ιταλίας, σφράγιζε εισιτήριο για τα νοκ άουτ ματς. Παρ’ όλα αυτά, η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε με 71-69 και πλέον η ομάδα του Ηλία Ζούρου θέλει ήττα της Ουκρανίας από το Ισραήλ αφού υστερεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τους Ουκρανούς.

Ο αγώνας

Η Ιταλία βρήκε νωρίς-νωρίς ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε 2-16 με το τρίποντο του Μάρκο Μπελινέλι στο 5’56”, ο Τζίτζι Ντατόμε ανέβασε τη διαφορά στο +17 (5-22, 7’24”) ενώ η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 10-27 έχοντας 6/10 τρίποντα και 67% στα δίποντα (4/6), 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ απέναντι στη Γεωργία που μέτρησε 0/6 σουτ πίσω από τα 6μ.75 σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Ντίξον, Σερμαντίνι ενώ ο Σενγκέλια σκόραρε για το 30-33 στα 3’52” για το ημίχρονο! Παρ’ όλα αυτά, η Ιταλία άντεξε την πίεση, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-38 ενώ ο Μπελινέλι σκόραρε για τρεις, κέρδισε φάουλ από τον Σανάτζε και ανέβασε τη διαφορά στο +10 (37-46, 25’46”) με… τετράποντο.

Η «σκουάντρα ατζούρα» προηγήθηκε 41-54 με το τρίποντο του Ντατόμε, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 47-58 ενώ ο Χάκετ διαμόρφωσε το 49-62 στα 8’07” για το φινάλε. Η Γεωργία έκανε την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, όταν μείωσε σε 65-67 με τον Σενγκέλια στα 1’30” ενώ ο Ντίξον σκόραρε για τρεις και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (68-67) στα 59″! Ο Χάκετ έκανε το 68-69 στα 43″. Ο Ντίξον πήγε στη γραμμή των βολών στα 3″ και με τον δείκτη του σκορ στο 68-71. Ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη, ο Σερμαντίνι μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ όμως ο Ντατόμε τον έκοψε στην προσπάθειά του να ισοφαρίσει.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 30-38, 47-58, 69-71.