Έχασε μεγάλη ευκαιρία η Εθνική μας!

Μπορεί η Εθνική μας ομάδα να προηγήθηκε με +11 (36-25) στο 22ο λεπτό, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, ούσα στο 34′ μπροστά στο σκορ με 52-50, αλλά στο τελευταίο λεπτό λύγισε απέναντι στην Σλοβενία, με τις “πράσινες” να βάζουν μεγάλα σουτ με την Έρκιτς από τις γωνίες. Επόμενος αντίπαλος η Γαλλία την Δευτέρα (19/6). Από τον όμιλο προκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες, με τον πρώτο να περνά κατευθείαν στα προημιτελικά. Από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεχώρισε η Καλτσίδου με 23 πόντους. Κόστισαν τα ριμπάουντ (46-35) στην Ελλάδα.

Το ματς

Η Σλοβενία προηγήθηκε με σκορ 5-11 στο 4′, αλλά ακολούθως η Εθνική μας αντέδρασε, παίρνοντας το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με 14-12 με την Νικολοπούλου, παίρνοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες προχωρούσαν πόντο-πόντο, η Σλοβενία προηγήθηκε με 22-23 στο 16′, αλλά ακολούθως η Ελλάδα μέτρησε ένα σερί 11-0, με τις Καλτσίδου (πρώτη σκόρερ με 13 πόντους στο πρώτο μέρος) και Σπανού να “γράφουν” το 33-23, στέλνοντας την διαφορά στο +10 στο 19′, το οποίο και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Σλοβενία αντέδρασε και μείωσε γρήγορα σε 36-35, βρίσκοντας στόχο από την περιφέρεια. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι δύο ομάδες έχαναν αρκετά σουτ, με την Λίσετς να φέρνει το σκορ στα ίσα (43-43) στο 26′. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, η Μάλτση έκανε το 47-44, το οποίο και ήταν το σκορ του αγώνα στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καλτσίδου στο 34′ έκανε το σκορ 52-50, με τις δύο ομάδες να έχουν “κολλήσει” στο σκορ στο 54-53. Στην συνέχεια, η Έρκιτς έβαλε δύο μεγάλα σουτ από τις γωνίες, διαμορφώνοντας το 54-57 στο σκορ, στο 1’09” πριν την λήξη, ενώ η Μπάριτς “σκότωσε” την Ελλάδα με μπάσιμο στα 15” πριν το τέλος, με τις “πράσινες” να φτάνουν στην νίκη με σκορ 56-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59.

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10 (3/13 σουτ, 5 ριμπ., 6 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23 (8/11 δίπ., 1/6 τρίπ., 4/6 βολ., 7 ριμπ.), Φασούλα.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Όμπλακ 11 (2 τρίπ., 9 ριμπ., 6 ασ.), Ζντόλσεκ, Έρτκιτς 11 (1), Πρέζελι 3, Αμπράμοβιτς, Μπάριτς 5 (0/5 τρίπ.), Γιανκόβινα 2, Πίρσιτς 7 (10 ριμπ.), Λίσετς 15 (1), Τρέμπετς, Έβανς 5.

ΕΛΛΑΔΑ: 17/34 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 13/19 βολές, 35 ριμπάουντ (28+7), 10 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 τάπες.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: 19/45 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 9/19 βολές, 46 ριμπάουντ (32+14), 16 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.