Έχασε νίκη και… διαφορά ο Προμηθέας

Έτσι παρατείνει την αγωνία του για την πρόκριση στην επόμενη φάση, μετά από μια εντυπωσιακή εκκίνηση στον αγώνα, ήρθε η κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί με το παιχνίδι χάθηκε και η διαφορά της νίκης από τον πρώτο γύρο, με τους Τούρκους πλέον να είναι σε απόσταση μιας νίκης από τον Προμηθέα.

Ο Προμηθέας ήταν απολαυστικός στην επίθεση αλλά και πολύ επιπόλαιος στο πρώτο ημίχρονο. Με Παρκς και Κατσίβελη πρωταγωνιστές στο 16-21 του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά και κρατώντας την Μπεσίκτας χωρίς δίποντα για 14 λεπτά(!), όταν μπήκε και ο Κασελάκης στον χορό των σκόρερ η ομάδα του Μάκη Γιατρά έφτασε στο +12 στο 15’30”, 25-37. Τα αβίαστα λάθη και η ευστοχία των Τούρκων από το τρίποντο τους επέτρεψαν να μεώσουν μέχρι το 38-42 της ανάπαυλας, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που είχε 11 λάθη τοθ Προμηθέα και το περίεργο ποσοστό της Μπεσίκτας με 3/13 δίποντα και 8/16 τρίποντα!

Το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν καταστροφικό για τον Προμηθέα. Με σερί 20-3 η Μπεσίκτας ξέφυγε με 58-45 αφού δεν λειτούργησε τίποτα για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, που μετά από εκείνο το σημείο κάπως συνήλθε και συγκράτησε την ορμή των αντιπάλων, με το δεκάλεπτο να λήγει 67-57.

Ο Προμηθέας είχε τον στόχο της διατήρησης της διαφοράς, όμως με την παρουσία του να γίνεται ακόμα χειρότερη στην τελευταία περίοδο, δεν κατάφερε να την διαφυλάξει και έφυγε από το γήπεδο με την πιο μεγάλη σε έκταση ευρωπαϊκή του ήττα.