Εύκολα η ΤΣΣΚΑ τη Μπασκόνια!

Τη 2η νίκη της στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές της EuroLeague πέτυχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία στο πλαίσιο της 11ης «στροφής» επικράτησε 80-74 στην έδρα της Μπασκόνια.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βασίστηκε σε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο (8-23), για να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα και να ανέβει στο 6-5 (9η θέση). Αντίθετα, οι Βάσκοι γνώρισαν την 5η ήττα τους στις έξι τελευταίες αγωνιστικές, πέφτοντας στο 4-7 και τη 14η θέση.

Οι Βόιτμαν (16π.), Κλάιμπερν (16π.), Σενγκέλια (15π.) και Σβεντ (6π.) οι κορυφαίοι για τους νικητές, με τον Ίνοκ (14π.) να ξεχωρίζει από πλευράς γηπεδούχων.

Το ματς:

Οι Ρώσοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση. Με τον Βόιτμαν να φτάνει τους έντεκα πόντους και τον Σβεντ να έχει έξι πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 23-8.

Ένα σερί 4-0 των γηπεδούχων (με ισάριθμους πόντους του Φοντέκιο για το 12-23) στο ξεκίνημα, ήταν προάγγελος για ένα πιο ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο. Όπως άλλωστε κι έγινε. Η Μπασκόνια έσφιξε την άμυνά της και με τον Ίνοκ να φτάνει τους οκτώ πόντους, έτρεξε ένα επί μέρους 18-12. Καταφέρνοντας, έτσι να πάει με μονοψήφια διαφορά (26-35) στο δεύτερο ημίχρονο.

Αμφότερες ήταν αρκετά άστοχες τόσο στα σουτ δύο πόντων, όσο κι έξω από τα 6,75μ. Ωστόσο, περισσότερο τα… έσπασαν οι Βάσκοι, οι οποίοι φαίνονταν να μην μπορούν να μπουν στη διεκδίκηση του ματς. Τουλάχιστον, μέχρι να βάλει δύο κολλητά τρίποντα ο Γκρέιντζερ και να μειώσει στους επτά (65-72) στα 3’09” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Παρόλα αυτά, η Μπασκόνια δεν κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή, με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 8-23, 26-35, 41-54, 74-80.

Μπασκόνια-ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 74-80