Έγραψε ιστορία ο Ρέγιες, δεύτερη η Ρεάλ… VIDEOS

Με επιμέρους σκορ 10-1 προηγήθηκε με 19-10 μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και μπήκαν μπροστά στο σκορ με 43-42 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 10-2, το οποίο διαμόρφωσε σκορ 52-45 υπέρ της «βασίλισσας», που δεν απώλεσε άλλη φορά το προβάδισμα. Μάλιστα, το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο ξέφυγε με διαφορά δεκατεσσάρων πόντων χάρη σε 73-59 στα μέσα της τέταρτης περιόδου μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Εν τέλει εξασφάλισε την άνοδο στο 7-2 ρίχνοντας στο 2-7 τον ρωσικό σύλλογο.

Στο πλαίσιο της αναμέτρησης της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας ο Φελίπε Ρέγες ξεπέρασε στους 2.500 πόντους στη διοργάνωση ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του με 16, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ «έγραψε» 14, Ρούντι Φερνάντεθ 12 και ο Τζέισι Κάρολ 11. Για τους ηττημένους, που είχαν… 3/16 τρίποντα, ο Εβγκένι Βορονόφ έμεινε έξω με πρόβλημα στον αστράγαλο αφήνοντας τον Εβγκένι Πασούτιν με ένδεκα παίκτες στη διάθεσή του. Στα των σκόρερ, ο Αρτσιόμ Παρακχούσκι έφτασε στους 19 πόντους και ο Κιθ Λάνγκφορντ στους 13, ενώ ο Καϊμακόγλου «έγραψε» πέντε πόντους (2/4 δίποντα, 1/2 βολές), τρεις ασίστ και δύο ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 25-17, 40-37, 62-55, 89-75.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 8, Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 12 (2), Νοτσιόνι 3 (1), Ντόντσιτς, Ματσιούλις 9 (1), Ρέγες 16 (1), Αγιόν 6, Κάρολ 11 (2), Χάντερ 10, Γιουλ 14 (2).
Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 5 (1), Αντίποβ 6 (2), Λάνγκφορντ 13, Παρακχούσκι 19, Κόλομ 10, Μπάνιτς 12, Πανίν, Καϊμακόγλου 5, Ουίλιαμς 5.