Έκανες… χάρες πολλές η Νταρουσάφακα! VIDEO

Αν νικήσουν την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ την ερχόμενη αγωνιστική τότε αυτοί περνάνε ότι και να κάνει η Έφες. Δυσκόλεψαν όμως το έργο τους με τραγική εμφάνιση από το 10′ και μετά καθώς σημείωσαν συνολικά 41 πόντους από τους 20 του αρχικού δεκάλεπτου με 19-11 λάθη, 14 λιγότερες επιθέσεις, 6-14 κλεψίματα και 47% από τη γραμμή των βολών…

Η Νταρουσάφακα δεν έδειξε να πτοείται από τον ενθουσιασμό των Σέρβων και από την παρουσία 19.000 θεατών στην «Κόμπακ Αρένα». Παρότι ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 20-15 στο πρώτο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενος την 15λεπτη διακοπή για να φτιαχτεί το χρονόμετρο των 24’’ (κρεμάστηκε ο Ζίρμπες από την μπασκέτα) όταν ήταν πίσω στο σκορ με 10-11, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους.

Η άμυνα της Νταρουσάφακα σταμάτησε την ορμή των Μίλερ, Ντάνγκουμπιτς και Ζίρμπες. Οι αναπληρωματικοί του Αστέρα δεν ανταποκρίθηκαν όταν μπήκαν στο παρκέ και σιγά, σιγά με τον Μπιέλιτσα και τον Αλντεμίρ (7+6) στη «φροντ λάιν», η Νταρουσάφακα μάζεψε τη διαφορά και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 35-34.

Η Νταρουσάφακα συνέχισε στο ίδιο «στραγγαλιστικό» αμυντικό μοτίβο με τον αγχωμένο γηπεδούχο να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν καταπληκτικό στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη σε αυτόν και τους Γκόρντον-Μπιέλιτσα στην επίθεση, οι Τούρκοι έφτασαν στο 55-49 στο 30’ και στη μάξιμουμ διαφορά στο 35’ με 65-52!

Ο Ερ. Αστέρας είχε ήδη περισσότερα λάθη (17-10 τα λάθη, 6-12 τα κλεψίματα υπέρ της Νταρουσάφακα) και 47% στις βολές και παρότι δεν ήταν πολύ χειρότερος σε ευστοχία, οι πολλές περισσότερες επιθέσεις της Νταρουσάφακα της έδιναν σαφές προβάδισμα.

Ο Μίλερ μείωσε σε 56-68 στο 36’, αλλά ο Ουίλμπεκιν με τον 19ο πόντου του ισοπέδωσε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων για μία επική ανατροπή και έτσι η Νταρουσάφακα πέτυχε μία σπουδαία νίκη από πλευράς γοήτρου και μόνο όμως…

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-35, 49-55, 61-80

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Κίνσεϊ 2, Ντάνγκουμπιτς 14, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 7, Γκούντουριτς 7, Μίλερ 18, Ζίρμπες 7, Στίματς 4
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ: Ουίλμπεκιν 19, Ρέντινγκ 6, Ερντέν 6, Μαρκοϊσβίλι 5, Αλντεμίρ 6, Γκόρντον 14, Αρσλάν 2, Σλότερ 9, Μπιέλιτσα 13